jojobet

perabet

casibom

sekabet

2001 Yılından Günümüze Makedonya Türkleri

29 Temmuz 2017, 09:55

“2001 Yılından Günümüze Makedonya Türkleri” isimli araştırmanın özelliği, 2001 yılında Makedonya’da yaşanan Arnavut Silahlı Ayaklanması temel alınarak hazırlanmış olmasıdır. Buradan hareketle, yüzde 90’ını Makedon ulusundan oluşan devlet mekanizmaları tarafından uygulanan baskılar neticesinde gerçekleşen 2001 yılı Arnavut Silahlı Ayaklanması’nın, 1991–2001 yılları arasında bağımsızlığını yeni kazanmış bir devletin üçüncü kurucu unsuru olan Makedonya Türklerine siyasal ve sosyal örgütlenmelerine ve yaşamlarına yansımalarının incelenmesi amacını taşımaktadır.

Bu araştırmanın hazırlanmasının başlıca nedeni, başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bütün Türk dünyasında, Rumeli ve özellikle Makedonya Türkleri hakkında yeteri düzeyde bilimsel araştırmanın olmayışına dayanmaktadır. Bu bağlamda mevcut çalışmanın, bilimsel araştırmalar için de bir kaynak teşkil etmesi amaçlanmıştır.

Yukarıda da değindiğimiz gibi bu çalışma 2001–2015 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde Makedonya Türkleri, Arnavutların gerçekleştirdiği silahlı ayaklanma çerçevesinde Birleşmiş Milletler, NATO, AB ve ABD gibi dış aktörlerin devreye girmesi sonucunda bir barış anlaşması imzalanmıştır. Mevcut çalışmanın odak noktasını da azınlık hakları çerçevesinde bu anlaşmadan doğan hakların ne kadar kullanıldığı ya da ne kadar kullanılmasına izin verildiğinin tespit edilmesi oluşturmaktadır. Nitekim bu çalışma kapsamında hakça temsil ilkesinin Türk ve diğer azınlıklara tam anlamıyla uygulanmadığı, özellikle Makedonya Türklerinin ülkelerinde milli varlıklarını koruma konusunda çetin şartlar altında mücadele verdiğini ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Furkan PURDE´nin hazırladığı “2001 Yılından Günümüze Makedonya Türkleri” başlıklı çalışması için tıklayınız.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER