jojobet

Bir garip rüzgar Pete Buttigieg

3 Mart 2020, 14:55

Amerikan Başkanlığına adaylığını koyan bir eşcinsel erkek siyasetçinin hikayesi ne kadar ilginç olabilirdi? Amerika’da sıradan olacak kadar normal, destekleyicileri de bir o kadar marjinaldi. Aslında muhafazakâr Amerikalılarında yavaştan alıştırıldığı bir yaşam tarzı. 2000’lerin başında hayal bile edilemezken, eşcinsel bir Başkan adayının Amerikalı seçmenler tarafından sempatik karşılanıp, büyük destek almış olmasıydı. Bu siyasetçinin bir anda yükselişi ise Obama’ya benzetiliyordu. Onun gibi birden yükselmiş olması, yumuşak dil kullanması ve entelektüel yapısı ilgi uyandırmıştı.

Kimden mi bahsediyorum! Amerika’nın Indiana South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg’den. Pete muhafazakâr bir eyalette, muhafazakâr bir şehrin ilk eşcinsel Belediye Başkanıydı. 2020 Başkanlık seçimi için Demokrat Parti’den aday adaylığını Indiana’da düzenlediği bir mitingde ilan etmişti ve çalışmalarına da burada başlamıştı. Bu aday adayının konuşmaları olay oluyor, güçlü rakiplerinden daha fazla bağış topluyor ve halkın yoğun desteğini alabilmeyi başaran bir isim oluyordu. Kendisini reformist olarak tanımlayan Pete, siyasi yelpazesini de genelle hitap edebilmesi olarak tanımlıyordu. 2018 yılında eşcinsel bir evlilik yapmıştı ve Obama dönemindeki eşcinselliğin, parlatılması, Amerikan toplumunda büyük kabul görmüştü. Bundan dolayı rahat bir eşcinsel adaydı. Cumhuriyetçiler cephesinde ise eşcinsellik hala bir tabu. Geçen Mayıs ayındaki Cumhuriyetçi toplumun yoğun olduğu Teksas’daki konuşmasında ise eşcinsel karşıtı protestolarla karşılaşmıştı. Cumhuriyetçilerin kalesi olan Teksas Pete Buttigieg için daha hazır değildi.

2020’de Amerika’nın Eşcinsel Bir Başkanı Olabilir Mi?

1982 doğumlu 37 yaşındaki Pete Buttigieg, siyasette atıldığı günden beri eşcinsel olduğunu saklamıyor ve bundan gurur duyuyordu. Pete, Harvard mezunu ve Rhodes bursuyla Oxford’da okumuş, McKinsey’de çalışmış, daha sonrada kamusal alanda hizmet vermek için Deniz Kuvvetleri’ne katılmıştı. Bundan sonrası daha da ilginç 11 Eylül sonrası Afganistan’da 7 ay gönüllü askerlik yapıyor. Bu görevinde bilgisayar başında Taliban’ın Finansman kaynaklarını araştırıyor ve terörle mücadeledeki çalışmalarından dolayı da üstün hizmet madalyası veriliyor. Siyasi kariyeri açısından olağanüstü bir başarı hikayesine sahip olduğu şüphesiz. Göstermelik de olsa cephe tozu yutmuş ve Arapçada öğrenmiş. Afganistan’dan döndükten sonra 29 yaşındayken iki dönem üst üste South Bend Belediye Başkanı seçiliyor. İkinci kez Belediye Başkan adayı olduğunda ise eşcinsel olduğunu açıklıyor.

7 dil biliyor, gitar ve iyi piyano çalıyor birde Şubat 2019’da yayınlanan dindarlık üzerine kitap yazıyor. Eski Rodos alimi olarak da bilinen Pete, kendini iyi bir Hristiyan ve Liberal olarak da tanımlıyordu. Rakiplerinin çoğu Başkanlık için 80’ine merdiven dayamışken, Pete gençliğini diğer adaylar arasından sıyrılabilmesi için avantaja çevirebiliyordu. Bu Başkan adayında yok yoktu. Amerikalı seçmende de hayli ilgi uyandırmış gibiydi ve Demokratların siyasette yükselen yıldızıydı. Liberal Demokratlara göre; ‘’Bu yumuşak sözlü siyasetçi için önyargılı ve erken konuşmak pek doğru değil.’’ Pete, Başkan Trump’ın tam tersi, entelektüel ve Trump’ı zorlayacak bir isim olarak da görülüyordu. Ancak eşcinsel bir adayın dünya kamuoyunda ve Amerikan kamuoyunda ne kadar etkili olabileceği sorusunu da akla getiriyordu.

 

Pete Buttigieg’in Rüzgârı

 Pete Buttigieg, Indiana eyaletinin 100 bin nüfuslu bir şehrinin Belediye Başkanı iken, Beyaz Saray’a talip olmasıyla birlikte birdenbire ülke çapında tanınırlık kazanmıştı. Ön seçim öncesi 25 milyon dolar bağış toplamıştı. Seçim kampanyasını açıkladığında ise ilk 4 saatte 1 milyon dolar sonrasında da 7 milyon dolar toplamıştı. Demokratlar içinde de eşcinsel Başkan adayı ciddi bir rakip olmuş durumdaydı. Lakin tecrübeli siyasetçiler eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın karşısında hiç şansı yoktu. Adaylık kampanyasına başarılı başlamıştı, ancak son haftalarda ivme kaybetmişti.

Pete Buttigieg’in Liderlik Zamanı Geldi Mi?

 Pete Buttigieg’nin nasıl bir Amerikan Başkanı olacağına dair elimizdeki en somut emareler onun Belediye Başkanlığı dönemindeki icraatlarıydı. Parlak bir özgeçmişse sahip olan Pete’nin Başkanlık kampanyası vaatlerinde de Sosyal Demokratların bolca dile getirdiği vaatleri var. Ekonomik adaletsizlik, işsizlik, sağlık sigortasındaki sorunlar ve küresel ısınmayla mücadele ile ilgili bolca laf. Demokratların 2020 adaylığı için önde gelen bir isim olduğu açık. Ancak olurda seçilirse, bu hiç kuşkusuz LGBT toplumunun en büyük zaferi olurdu.

 

Pete Buttigieg 2020 Demokratik Adaylığını Kazanabilir Mi?

 Pete Buttigieg Başkanlık adaylığındaki asıl sorunu rakiplerinin çoğunun kamuoyu tarafından iyi tanınmasıydı. Adayların çoğunun siyasi tecrübelerinin bulunması ve bazılarının da yıllardır bu seçime hazırlanıyor olmasıydı. Demokratların bir kısmı eşcinsel bir aday için hazır olup olmadıkları sorgularken, bu adayın baş döndürücü yükselişini de engelleyemiyorlardı. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre; Demokrat katılımcıların %73’ü eşcinsel evliliği destekliyor, Cumhuriyetçiler arasında ise %40 oranında. Eşcinsel bir aday için oy kullanacağını söyleyenler ise %24. Pete’nin ön seçimi kazanma şansı anketlere göre hayli düşüktü. 2006 yılında yapılan benzer bir ankette ise sonuçlar tam tersi, erkek ya da kadın eşcinsel bir Başkan adayını destekleyenlerin %50’sinden fazlası ya çekinceleri olduğunu ya da çok rahatsızlık duyacağını belirtmiş. 2019’da ise gençler arasında yapılan ankette %75’i böyle bir adayı destekliyordu.

Eşcinsel bir Başkan adayından rahatsızlık duymayanların oranı ise 35 yaş altı genç seçmen grubunda. 3 Şubat’ta Lowa eyaletinde yapılan ön seçimleri az farkla kazanmış olsa da bu başarısını South Carolina’daki ön seçimlerde tekrarlayamadı ve dördüncü oldu. South Carolina’daki ön seçimi büyük farkla eski Başkan Yardımcısı Joe Biden kazandı. Böylelikle süper Salı öncesi Pete, yenilgiyi kabul ederek adaylıktan çekildiğini açıkladı. Adaylıktan çekildikten sonra Joe Biden için methiyeler düzen ve destek açıklaması yaparak, kendisine destek verenlerin artık Joe Biden’ı desteklemelerini istedi.

 

 Dünyanın Trump’a İhtiyacı Var Mı?

Eşcinsel genç siyasetçi yükseldikçe yükseliyordu, belki de Donald Trump’ı bir eşcinsel Belediye Başkanın devireceği konuşuluyordu. Cumhuriyetçi seçmen için eşcinsel tabusu henüz yıkılmış değilken. Trump için; zorba olabilir hatta cahilde olabilir ama Amerikalı seçmenin çoğunluğu ‘’Dünyanın Trump’a ihtiyacı var’’ görüşünde. Demokratlar ise ülke sorunlarından çok bu zorbayı ülkenin başından indirmek için çalışıyor hatta bu zorbanın zalim bir yönetim biçimine sahip olduğu görüşündeler. ‘’Her Amerikalının yararına, ülkemizin yeni bir başlangıca ihtiyacı var ve Pete bildiğimiz daha iyi Amerika’yı temsil ediyor.’’ diyorlardı. Peki Demokratlar Trump’ı eşcinsel bir Başkan aday adayı ile indirmeye hazır mı? Pete için işler daha da zorlaşıyordu. Cilalı bir öz geçmişse sahip olabilirdi, ancak Amerika’nın yönetiminde icraat ve vaatlerin yerine getirilmesi önemli. Peki Dış Politika? Pete’nin aktif rol oynaması gerek. Amerika’daki bu acayip rüzgâr bir kısım Amerikalıyı heyecanlandırıyor olsa da Dış Politikada her şey toz pembe değil. Amerika’nın en üst makamına tecrübesiz birinin gelmesi ne kadar akla yatkın, buna Amerikalı seçmen karar verecekti.

Ülkenin mevcut Başkanından memnun olmayan kesime hitap eden, etkili ve başarılı bir Belediye Başkanı olabilir. Ancak dünyanın güçlü ülkesinin Başkanı olmaya hazır bir isim olmadığı adaylıktan çekildiği an belli olmuştu. Lakin bu cilalanıp parlatılan siyasetçinin eşcinsel olması, Amerikan’ın Dış Politikadaki pozisyonu ve müttefik olmayan Rusya’nın, eşcinsel karşıtı olan Putin gibi mevkidaşlarını da hayli rahatsız edeceği görülüyordu. Peki Pete ve benzer eşcinseller bir sonraki Amerikan Başkanlık seçimleri için aday olma yolu açıldı mı? Elbette! Amerika’nın bir sonraki Başkan adayı ve hatta Başkanı bir eşcinsel olması olası bir durum. Beyaz Saray’da bir eşcinsel Başkanın oturması bazı Cumhuriyetçilerinde tüylerini ürpertecektir. Şu an için Amerikan kamuoyu da dünyada buna hazır değil.

 

RUSEN Kafkasya Direktörü:

Nurçin Arslan

 

Kaynakça;

https://www.businessinsider.com/who-is-pete-buttigieg-bio-age-family-key-positions-2019-3

http://www.internationalgramscisociety.org/
https://www.vox.com/recode/2019/7/15/20693930/mayor-pete-buttigieg-kara-swisher-recode-decode-podcast-interview-2020-presidential-race-racism-tech
https://jacobinmag.com/2019/04/pete-buttigieg-president-democratic-primary
https://www.theguardian.com/us-news/pete-buttigieg
https://www.currentaffairs.org/2019/03/all-about-pete
https://peteforamerica.com/meet-pete/

https://tr.euronews.com/2020/03/02/abd-de-baskanlik-yarisindan-cekilen-demokrat-aday-pete-buttigieg-kimdir

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51349459

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER