Bodrum’da Türk-Rus günleri başlıyor

20 Eylül 2019, 14:56

Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı çerçevesinde 26-28 Eylül tarihleri arasında Bodrum’da “Rus-Türk Günleri” gerçekleşecek.

Etkinliğe, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilciliği ve Rossotrudniçestvo Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Ankara Temsilciliği destek verecek. Ayrıca etkinliğe Rusya ve Türkiye’nin turizm ve konaklama sektörünün saygıdeğer iş kurumlarını temsil edecek üst düzey yöneticileri de katılacak.

“Bodrum’da Rus-Türk Günleri” etkinlik programında bir dizi iş ve kültür bölümleri öngörülüyor. İş bölümünde; 26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşecek “2019 Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı; İşbirliğinin Geliştirilmesi” konulu Konferans gerçekleştirilecek.

Konferansın ana başlıkları, “Turizm ve konaklama sektöründe karşılıklı yatırımlarla ilgili Rusya-Türkiye diyaloğu: yatırımların geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi için fırsatlar ve beklentiler” ile

“Rusya ve Türkiye konaklama sektörü: 12 ay temalı turizmin gelişmesi için fırsatlar ve beklentiler” olarak belirlendi.

Konferansta açılış konuşmalarını Rusya tarafından Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi A.V.Erkhov ile Rossotrudniçestvo Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Ankara Temsilcisi E.M.Şeyhov, Türkiye tarafından ise Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yapacaklar.

 

 

 

Konferansın konuşmacıları arasında Rusya tarafından Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilcisi A.A.Gaşigulin, Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı A.M.Palankoyev, Rusya Restorancılar ve Otelciler Federasyonu Başkanı İ.O.Buharov, Rusya Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü M.A.Lomidze, Türkiye tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oya Narin, önde gelen tur operatörleri (Anex, Odeon, Kilit, Pegas, Tui) yöneticileri ve diğer üst düzey yetkililer yer alıyor.

Yuvarlak masa toplantısı gerçekleşecek

Ayrıca, İş Bölümü kapsamında 27 Eylül tarihinde Bodrum Ticaret Odasında, bölge iş dünyasının önemli temsilcileri ve konferans konuşmacılarının katılımıyla “Rusya-Türkiye Ekonomik ve Endüstriyel İşbirliği” konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleşecek.

 

 

Rus ve Türk aşçılar milli yemekleri hazırlayacak

Etkinliğin kültür bölümü kapsamında ise “Street Food” formatında Rusya-Türkiye gastronomi festivali düzenlenecek; Rus ve Türk Şef-Aşçılar milli mutfaklarına ait yemekleri hazırlayarak Bodrum’lulara ve yarımadanın misafirlerine sunacaklar. Ayrıca “Cooking-class” programları da düzenlenecek.

Kültür bölümünün sonunda ise Bodrum’da Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası eşliğinde Rusya Federasyonu onur sanatçısı keman solisti Aleksey Koşvanets`in konseri düzenlenecek.

 

 

Putin ve Erdoğan ilan etmişlerdi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılı “Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” olarak ilan edilmişti.

Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılının asıl amacı: birbirlerinin kültürünü, tarihini ve geleneklerini tanıması vasıtasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve sağlamlaştırılmasına ilave bir ivme kazandırmak ve karşılıklı işbirliği alanlarını belirlemek.

 

 

Her iki ülkenin kuruluşlarının katılımı ve desteği ile gerçekleşecek Bodrum’da Rus-Türk Günleri etkinliği bu çapta ve seviyede ilk defa düzenlenecek. Etkinlik Rusya-Türkiye arasındaki işbirliği beklentilerine, deneyim alışverişinden karşılıklı yatırımlara kadar çok çeşitli fırsatlarla dikkat çekecek. Bodrum’da Rus-Türk Günleri etkinliği, Rusya ve Türkiye arasında iş ve kültür alanlarında karşılıklı diyaloğun geliştirilmesine önemli bir katkıda bulunacak.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER