Erdoğan ve Putin “Rusya-Türkiye Kültür ve Turizm Yılı”nı açacak

6 Nisan 2019, 14:31

Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’nın resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in katılımıyla 8 Nisan’da Moskova’da yapılacak.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya yapacağı ziyaret öncesi soruları yanıtladı.

Yerhov, 2019’un iki ülke liderleri tarafından Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bu özel yıl, elbette iki ülkenin toplumlarına birbirlerini daha iyi tanıma ve dolayısıyla birbirlerini anlama, zengin kültürlerini sergileme ve komşu ülkenin kültürünü tanıma fırsatı, manevi ve entelektüel açıdan zenginleşme şansı sunuyor.” diye konuştu.

 

 

Yerhov, resmi açılışın henüz yapılmamasına rağmen Kültür Yılı kapsamındaki etkinliklerin halihazırda düzenlendiğini hatırlattı. Yerhov, Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Mart ayında Ankara ve İstanbul’daki sanatseverler, dünyaca ünlü Rus eserlerinin yanı sıra Türk seyircisinin kalbinde büyük bir yer edinen Çanakkale Türküsü ile Ceddin Deden askeri marşını icra eden efsanevi Kızıl Ordu Korosu ve Dans Topluluğu’nu bir kez daha sıcak bir şekilde karşıladı. Kültür Yılı ve baharın karşılandığı eski Rus bayramı Maslenitsa etkinlikleri kapsamında Moroşka Saint Petersburg Müzik ve Dans Tiyatrosu, Ankara’da başarılı bir konser verdi. Rus sanatçılar, eğlenceli müzikal ve dans numaralarını sahneye koydu.

 

Putin ve Erdoğan resmi açılışı yapacak

Yerhov’un verdiği bilgiye göre, 3. Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’nın resmi açılış töreni, 8 Nisan’da Moskova’da iki ülkenin liderleri Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak. Tören Bolşoy Tiyatrosu’nda düzenlenecek ve ilk Türk operası “Truva” burada sahne koyulacak.

 

 

Yerhov, “Bunun ‘Truva’ operasının Türkiye dışındaki gala gösterimi ve bizzat Rusların bu eseri ilk kez görecek topluluk olmasından çok memnunuz. Kültür Yılı’nın açılışı, Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) 8. toplantısına katılmak üzere Moskova’ya gidecek Türk liderin ziyaretinin kapanış etkinliği olacak. Bilindiği gibi ÜDİK toplantıları, 2010 yılından bu yana yıllık olarak düzenleniyor.” dedi.

 

Türklere vize uygulaması

Rus Büyükelçi Yerhov, Rusya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizelerin kaldırılması hakkındaki soruyu yanıtlarken de 6 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in vize alanında Türkiye’ye uygulanan bazı özel ekonomik önlemlerin iptaline ilişkin kararnameyi imzaladığını hatırlattı.

 

 

Yerhov, “Bu belgenin, mütekabiliyet esası çerçevesinde Rusya Federasyonu vatandaşlarına yönelik benzer önlemlerin Türkiye tarafından alınmasını müteakip yürürlüğe gireceği belirtildi. Şu anda Rusya tarafı, önceden olduğu gibi bu konuda Türk partnerlerden gelecek resmi bildirimi bekliyor. Türk vatandaşlarına yönelik vize rejiminin gelecekte kaldırılmasıyla ilgili her halükarda, bu konuda da ulaştığımız ikili iş birliği seviyesine uygun, her iki tarafın kabul edebileceği çözümler bulacağımızı düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER