jojobet

perabet

casibom

sekabet

Ermenistan, Dağlık Karabağ’dan çekilmeye razı değil

19 Ekim 2017, 22:28

Rus siyaset bilimci Karabağ hakkında: Kimse kimseye toprak teslim etmeyecek

Rus siyaset bilimci, güvenlik ve siyaset analisti Grigori Trofimçuk, 16 Ekimʹde Cenevreʹde düzenlenen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevʹın görüşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Trofimçuk ʹʹCenevre görüşmesinde Cumhurbaşkanlar müzakere süreci kapsamında her zaman görüşülen sorunları ele aldı. Sansasyon yaşanmadı. Programda da beraber tartışılacak maddeler yoktu.  Ermenistan Cumhurbaşkanının görüşmeden  vazgeçmesi sansasyon yaratabilirdi. Şu anda artık Azerbaycan Cumhurbaşkanının kendisine göre anlamsız olan müzakerelerden vazgeçmesi sansasyon yaratabilirʹʹ diye konuştu.

Rus uzmana göre geçen yılki Viyana ve Sankt Petersburg görüşmelerinin sonuçlarına değinilmiyor. Çünkü orada varılan anlaşmalardan hiç biri yerine getirilmedi.

Azerbaycanʹın müzakerelerden beklentilerinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyleyen  Siyaset bilimci  Trofimçuk ʹʹKimse kimseye toprak teslim etmeyekʹʹ dedi.

RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz ise Dağlık Karabağ’ın çözümü konusunda Rusya’nın yakın dönemde bir baskısının olduğunun hissedildiğini söyledi. Yılmaz’a göre Dağlık Karabağ krizinin başta Avrasya Ekonomik Topluluğu olmak üzere Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilere de olumsuz etkisinin olabilme riski var. Ermenistan’ın son 10 yılda ekonomik ve siyasi anlamda diğer SSCB ülkelerine göre oldukça geride kaldığını vurgulayan Yılmaz, bu gidişin Ermenistan açısından sürdürülebilir olmayacağını, Azerbaycan ile makul ve kabul edilebilir bir anlaşma yapılmazsa bu sorunun çözümünün savaştan başka bir yol ile olmayacağını, bu seçeneğin gerçekleşmesi halinde de yeniden Türk-Rus ilişkilerinin krize girebileceğini söyledi. Bu haliyle Dağlık Karabağ krizinin çözümünün hem Ermenistan, hem Azerbaycan hem de Rusya-Türkiye açısından önemli kazançlar sağlayacağını da ekleyen Yılmaz, Rusya’nın bu fırsatı kaçırmak istemeyeceğini sözlerine ekledi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER