Fotoğraflarla 100 yıl önceki St. Petersburg

17 Aralık 2019, 16:15

Petersburg’u seviyor musunuz? Eğer öyleyse, eski başkentin sokaklarının ve kanallarının 100 yıl önce nasıl göründüğüne hep birlikte bakalım!

1. Nevskiy Bulvarı 1900’lü Yıllar

Artık Nevskiy Bulvarı tamamen asfaltla kaplı ve fotoğraftaki gibi tramvaylar geçmiyor.(Troleybüsler hariç). Atlı arabaların oluşturduğu trafiği ise günümüzde arabalar oluşturuyor.

 

2. Nevskiy Bulvarı 1880’li Yıllar

İşte şehrin ana yolundan bir başka görüntü! At arabalarını görüyor musunuz? St.Petersburg’ta ki ilk yolcu taşımacılığından biri olan bu at arabaları 1863 yılında trafiğe katılmıştır. Fotoğrafta görünen bu hat ise Nevskiy Bulvarı’ndan Vasilyevski Adası’na kadar uzanıyordu.

 

3. I. Nikolay Anıtı (1880-90lı Yıllar)

İmparatorun atlı heykeli 1859 yılında St.Petersburg’ta inşa edilmiştir. Heykel hala St. İshak Katedrali’nin önünde durmaktadır. Bu heykele devrim zamanında bile dokunulmamıştır. 20.yüzyılda anıt üzerinde tadilat yapıldıktan ve etrafına parmaklıklar konduktan sonra yeniden halka açılmıştır.

 

4. Borsa Binası (1900’lü yıllar)

Vasilyevskiy Adası’nın borsa binası, Fransız mimar Jean François Thomas de Thomon tarafından inşa edilmiştir.  Fotoğrafın uzağında ise 19.yüzyılda deniz feneri olarak kullanılan Rostralnaya sütunu görünmektedir.

 

5. Troitskiy Köprüsü (1900’lü Yıllar)

Troitskiy Köprüsü yüzlerce turisti ağırlayan ve şehrin en tanınmış yerlerinden birisi durumda. Şimdilerde şehrin en popüler yerlerinden biri olan bu köprünün fotoğraftaki halinde yeni açıldığını hayal etmek epey zor!

1900’lere kadar bu köprünün yerinde geçici bir yapı vardı fakat köprünün açılması şehrin ulaşımını rahatlatmakla kalmamış aynı zamanda bu popüler şehrin gelişmesine de katkı sağlamıştır.

 

6. Trinity-İzmailovski Katedrali (1880-90’lı Yıllar)

Başlangıçta burada İzmailovskiy Yaşam Muhafızları Alayının kilisesi vardı. Fakat 1824 yılında yaşanan büyük bir selden sonra kilise oldukça hasar görmüştü. Daha sonra I.Nikolay kendi parasıyla buraya yeniden bir taş kilise inşa ettirdi. 1835 yılında hizmete açılan bu kilise daha sonra Sovyet hükümeti döneminde 1938’den 1990 yılına kadar kapatılmıştı. Bu arada bu kilisede Dostoyevskiy ve Anna Snitkina evlenmiştir.

Fotoğraf siyah beyaz fakat yine de bu durum katedralin ihtişamından hiçbir şey götürmemiş. Bu arada, 2004 yılında katedralin bir kubbesi yangında hasar görmüştü ve yeni kubbenin yapımına hala devam ediliyor.

 

7.Fontanka Nehri (1880-90’lı Yıllar)

Katedralin yakınında bulunan ve bir zamanlar şehrin Güney sınırını oluşturan Fontanka Nehri.

18.yüzyılda nehir, bataklık halinden kurtarılmış ve yaz bahçelerinin çeşmelerine su kaynağı sağlamak için yeniden yapılandırılmıştı.

Şimdilerde ise Fontanka’da çok sayıda bulunan turist gemileri Neva nehrine doğru yelken açmaktadırlar.

 

8. Saray Meydanı (1880-90’lı Yıllar)

Görüldüğü üzere o günden bu güne Saray Meydanı ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiş. Aleksander Sütunu neredeyse 200 yıldır meydanda durmaya devam ediyor ve geçit törenleri hala burada düzenleniyor.

 

9. Aziz İshak Katedrali (1800-90’lı Yıllar)

St.Petersburg’un önemli katedrallerinden biri olan Aziz İshak Katedrali’nin yapımı 40 yılda tamamlanmış ve 1858 yılında açılmıştır. Şimdi ise etrafında yoğun bir trafik var.

 

Çeviri: Esra Güvenir

RUSEN Uzamanı

 

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER