Kuzey Irak referandumuna dair Rusya ne düşünüyor?

26 Eylül 2017, 22:38

Kuzey Irak’ta uluslararası toplumdan gelen baskılara rağmen dün gerçekleştirilen ve “evet” oylarının ezici çoğunlukta çıktığı bağımsızlık referandumu ile ilgili Rusya Federasyonu ne düşünüyor?

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, geçen hafta yaptığı açıklamada Rusya’nın bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünden yana olduğunu söylemişti. Peskov Moskova’nın referandum sonucunu tanıyıp tanımayacağı sorusunu ise yanıtsız bırakmıştı. Kommersant gazetesinin haberine göre, Batılı ortaklar ve bölge ülkelerinin çoğundan farklı olarak Moskova Irak Kürdistanı’nda bir bağımsızlık referandumunun önüne geçmek için Erbil’e baskı yapmaktan kaçındı. Rusya “beklemeyi” tercih ederek son ana kadar çatışmanın dışında kalmak niyetinde.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov Moskova’nın referandum sonuçlarını değerlendireceğini açıkladı. Ancak henüz tanıma ya da tanımama yönünde bir karar alınması söz konusu değil. Bogdanov meselenin Irak’ın iç işi olduğunu ve referandumun yapılmasının hemen yeni bir devlet kurulması anlamına gelmediğini söylüyor.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nden Vladimir Sotnikov, Moskova’nın dikkatli tutumunu Irak Kürdistanı etrafındaki durumun hangi senaryoya göre gelişeceğinin net bir biçimde anlaşılamamasıyla açıklıyor. Rederanduma karşı olan bölge devletlerinin bu karşıtlığı hangi noktaya taşıyacağı, askeri müdahale, yaptırım ya da ekonomik blokaj olup olmayacağı Moskova’ya göre henüz ortada olan sorular.

Kürtlerin DAEŞ ile mücadelesi ve Rosneft’in Irak Kürdistanı gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıma projesinden ötürü Rusya bölgedeki gelişmeleri dikkatle izliyor.

Gazeteye konuşan kaymaklara göre, bağımsız bile olsa tek başına ayakta kalmakta zorlanan bir Kürdistan, Rosneft’in projesini kağıt üstünde bırakabilir. Sotnikov’a göre bölge devletlerinin askeri müdahalede bulunması durumunda projenin gerçekleşmeyeceği kesin gibi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER