jojobet

perabet

casibom

sekabet

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Nevruz Bayramı coşku ile kutlandı

23 Mart 2019, 23:50

Kazakistan

Astana sakinleri, sabah saatlerinden itibaren kültürel ve spor etkinliklerin yapıldığı açık ve kapalı alanlara akın ederken, ana etkinlik EXPO 2017 fuar alanında gerçekleşti.Geleneksel çadırların kurulduğu bu alana geleneksel kıyafetleriyle gelenler, birbirlerinin Nevruz Bayramı’nı tebrik etti.

Bir etnik köy havasının oluşturulduğu alanda ülkede yaşayan etnik azınlıklar da milli kıyafetlerini ve yemek kültürünü sergiledi.Burada ayrıca güreş, halter kaldırma, asık gibi geleneksel spor oyunları oynanırken, milli dans gösterileri yapıldı, şarkılar söylendi ve yemekler ikram edildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, nevruzun kutlandığı EXPO fuar alanını ziyaret ederek, halkın bayramını kutladı. Kazakistan’da resmi tatil olan Nevruz Bayramı, 3 gün kutlanıyor.

Özbekistan

Nevruz Bayramı dolayısıyla dört günlük resmi tatil ilan edilen ülkede ilkbaharın müjdecisi nevruz büyük coşkuyla karşılandı.Taşkent’te yeni inşa edilen “Humo Arena Spor Sarayı”nda devlet erkanı, ülkedeki yabancı misyon şefleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı resmi tören düzenlendi. Kutlamalarda Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er de yer aldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Nevruz Bayramı’nın yüzyıllardan bu yana yeni yıl, yeni gün olarak kutlanan bir milli bayram olduğunu belirterek, bugünün doğanın uyanması olduğunu söyledi.Mirziyoyev, nevruzun kutlandığı günde yağmur yağdığına dikkati çekerek, “Bayram günü yağan yağmurda ilahi bir güç var. Nevruz günü yağmur yağarsa yıl bereketli gelir.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından ülkeye özgü halk oyunları ve dansların sergilendiği konserler düzenlendi.Kutlamalara yoğun ilgi gösteren halka cadde ve sokaklarda Özbek pilavı ve sadece nevruzda şeker katılmadan yapılan “sümelek” tatlısı ikram edildi.Nevruz dolayısıyla hafta sonu Taşkent’teki park ve meydanlarda bayram konseri ve gösterileri düzenlenecek.

Türkmenistan

Türkmenler, Nevruzu, Milli Bahar Bayramı olarak kutluyor. Nevruz günü sadece yeni yılın başlangıcı değil dirilişin, Ahlaki saflığın ve iyiliğin sembolü olarak kutlanıyor.Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Milli Meclis Başkanı ve Yaşlılar Meclisi üyeleri, Bakanlar ve Milletvekilleri, Aşkabat’ta bulunan yabancı misyon şefleri ile vatandaşların katıldığı törenlerde Türkmenler, misafirperverlik başta olmak üzere kadim geleneklerini görsel olarak sundular. Geleneksel yiyecek ve içeceklerin paylaşıldığı törenlerde, Türkmen geleneğinde paylaşmanın; arınmanın önemli bir aracı olduğu sergilendi.

Geleneksel çadırların kurulduğu tören alanında, tarihsel tarım yöntemlerinden el sanatlarına kadar Türkmen halkının kültürel mirası sergilendi. Büyük kazanlarda yapılan, Nevruza özgü  semeni tatlısı, törene katılanlara ikram edildi. Geleneksel halk oyunları, Salıncağa binen gençler, hayvanlarla arkadaşlık eden çocuklar, tören alanında  renkli görüntüler oluşturdu.

Eğlence programının en dikkat çekici bölümlerden biri de  ata binme ve atlı spor gösterileriydi.  At üstünde adeta dans eden gençler, at binmede erkekler kadar mahir genç kızlar,  çocuklar ve tabii safkan Ahal Teke atları tüm izleyenleri heyecanlandırdı ve büyüledi.Türkmenistan’da Nevruz,  Milli Bahar Bayramı olarak kutlanıyor ve  iki gün resmi tatil yapılıyor.

Kırgızistan

Kültürel, sosyal ve sportif aktivitelerle kutlanan nevruz için en görkemli etkinlik, başkent Bişkek’teki ana meydanda yapıldı.Folklor ekiplerinin sahne almasıyla başlayan etkinlikte yapılan gösterilerde, renkli görüntüler ortaya çıktı.Etkinlikte, zorlu kış mevsiminin ardından baharı müjdeleyen güneşin doğması, tahılın toprağa bırakılması ve kadınların dualarıyla baharı karşılamasını konu alan oyun sahnelendi.

Meydanın ortasına dev kazanlarda nevruz sofralarının vazgeçilmezi “sümölök tatlısı” getirilerek konuklara ikram edildi.Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve Bişkek Belediye Başkanı Aziz Surakmatov, yaptıkları konuşmalar ile Nevruz Bayramı’nı kutladı.Etkinlikler dans gösterileri, halk oyunları ve ünlü sanatçıların konserleriyle devam etti.Nevruz dolayısıyla Kurmancan Datka Heykeli’nin bulunduğu yerleşkede büyükelçilikler kermesi düzenlendi.

Kırgızistan Halklar Asamblesi binası önünde, ülkedeki etnik gruplar yemek, edebiyat ve dans kültürlerini tanıttı.Bişkek Hipodromu’ndaki at oyunlarına halk yoğun ilgi gösterdi.

Azarbaycan

Ülkenin kuzeybatısında yer alan ve Kafkasların incisi olarak adlandırılan Şeki’deki kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.Kale duvarları içerisinde, Tarihi Han Sarayı bahçesinde yapılan kutlamalara çok sayıda vatandaş katıldı.Yöresel kıyafetli sanatçıların gösterileriyle devam eden kutlamalarda, Nevruz Bayramı’nın simge karakterleri Köse ve Keçel katılımcıları eğlendirdi.

Kutlamalar kapsamında farklı spor müsabakaları da yapıldı. Güreş ve çeşitli geleneksel spor dallarında yapılan gösteriler kutlamalara renk kattı. Pehlivanların ağır taşlarla yaptığı gösteri ilgiyle izlendi.Milli dansların yapıldığı, halayların çekildiği kutlamalar, nevruz ateşinin yakılması ve çocukların ateşin üzerinde atlamasıyla devam etti.

Azerbaycan’da Nevruz Bayramı resmi tatili 24 Mart’a kadar sürüyor.

TRT Avaz

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER