Petrozavodsk’ta kültür festivali düzenlendi

23 Şubat 2019, 13:47

Petrozavodsk Üniversitesinde her yıl,  kültürlerin kaynaştırılması ve burada eğitim alan, yabancı uyruklu öğrencilerin birbirlerini, dillerini ve ülkelerini tanıtmaları amacıyla “Kültür Festivali” düzenlenmektedir. Bu festival Rusya’da sadece Petrozavodsk Üniversitesine özgü bir etkinliktir. Festival kapsamında Rus öğrenciler, öğretmenler ve dışarından gelen katılımcılar, ilgi duydukları ve öğrenmek istedikleri diller ve kültürler hakkında, sunum yapan öğrencilerden detaylı bilgiler almaktadırlar.

 

Bu sene düzenlenen festivalde; Türkiye, Azerbaycan Türkmenistan, Vietnam, Japonya, Moğolistan, Çin, Ürdün, Suriye, Afganistan, Fransa ve Afrika’nın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin ortak sergileri olmak üzere, birçok kültüre ait bilgi paylaşımında bulunuldu. Dil tanıtımının yanında, insanlar kendi ülkesinde ve kendi kültürlerinde önemli gördükleri ögeleri sergilediler.

 

 

 

Yabancı öğrenciler kendi yerel kıyafetleri, dansları ve müzikleri ile festival boyunca katılımcıların güzel vakit geçirmelerini sağladılar. Ayrıca kendi mutfaklarına has çeşitli yiyecekleri ve içekleri de tanıttılar. Ülkelerin bayrakları, marşları ve paraları da sergilenenler arasındaydı.

 

 

Petrozavodsk üniversitesinde Rusça dil eğitimi alan iki RUSEN uzmanı da festivale katılarak; Türk dili, kültürü ve RUSEN çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdiler. Gelen ziyaretçiler, Türkiye’de, Rusya ve kültürünün tanıtılması için böyle bir kurumun varlığından çok memnun olduklarını belirtirken, gelişen iki ülke ilişkileri için de önemli olduğunu söylediler. Petrozavodsk Üniversitesi Hazırlık Fakültesi ve Yabancı Diller Fakültesi dekanları da Türkiye standına büyük ilgi gösterdiler.

  

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER