Petrozavodsk’ta yaşayan çocuk müze kültürü

5 Şubat 2019, 20:59

 

Rusya denildiği zaman neredeyse tüm insanlar, ne kadar zengin bir kültüre sahip olduklarını bilir. Edebiyattan sanata, tarihten, müziğe  kadar çok çeşitlidir. Bu çeşitliliğin içinde hiç şüphesiz müze kültürü büyük bir yer tutar.

 

 

Rusya, dünyanın en büyük müzelerini bulabileceğiniz ülkelerden biridir. Rus müze kültürü diğer ülkelere göre daha fazla gelişmiştir. Büyük küçük bütün şehirlerinde onlarca müze bulmak mümkündür.

 

 

Halkın da bu müzelere gitme geleneği çok gelişmiş durumdadır. Müze kültürü insanlara çocukken aşılanmaya başlanıyor. Her müzeye çocuklarıyla gelmiş aileleri fazlasıyla görebilirsiniz. Ruslar bu işi çok ciddiye almaktalar. Hatta sadece çocuklar için hazırlanmış müzeler ve sergilerde mevcuttur.

 

 

Rusya’nın kuzeyinde bulunan Karelya Cumhuriyeti’nin başkenti Petrozavodsk’ta bu müzelere rastlamak mümkündür. Hatta bu şehir de  çocuklar için oluşturulmuş, Kiji isminde iki farklı müze bulunmaktadır.

 

 

Bu müzelerde çok eski oyuncakları, çocuklara ait çalgı aletlerini ve neredeyse kaybolmakta olan çocuk oyunlarını ve hikâyelerini görmeniz mümkündür.

 

 

Bu tür müzelere katılım ve ilgi  çok yüksektir. İnsanlar buldukları her fırsatta çocuklarını bu müzelere getirerek, çocuklarının iyi vakit geçirmelerini sağlarken, aynı zaman da kendi kültürlerini öğretmektedir.

 

 

İbrahim TORAMAN – RUSEN Uzmanı
Ali TOKMAK – RUSEN Uzmanı
Rusya Araştırmaları Enstitüsü

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER