jojobet

Prof. Dr. Salih Yılmaz, Rus Checkmate Su-75 savaş uçağının sunumuna katılacak.

10 Kasım 2021, 11:16

Rus Rostec Group’un 14-18 Kasım 2021 Dubai Airshow-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’ndaki son teknoloji silah sanayi ürünlerini tanıtımına RUSEN Başkanı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Yılmaz da davetli olarak katılıyor.

“Dubai Airshow”, geleneksel olarak uluslararası havacılık ve savunma topluluğu içindeki müzakereleri yoğunlaştırmak, üst düzey iş bağlantıları kurmak ve Rus savunma endüstrisinin beklentileri hakkında ilk elden bilgi almak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Bu yılki Dubai Airshow, uluslararası silah üreticileri Rostec, United Aviation Corporation, Russian Helicopters, Rosoboronexport ve Precision Complexes yöneticilerinin yanı sıra endüstri uzmanları ve baş tasarımcılar da dâhil olmak üzere askeri ve savunma endüstrisi uzmanları arasında tartışmalara ev sahipliği yapacak.

Bu silah sunumlarında Rus Checkmate beşinci nesil tek motorlu avcı uçağı, genişletilmiş gövde çapına sahip MC-21-310 orta menzilli yolcu uçağı, Superjet 100 uçağının SBJ iş versiyonu, Ka-226T hafif nakliye helikopteri de yer alıyor. Savaş helikopteri Ka-52E ve Mi-28NE yanı sıra Orion-E keşif ve saldırı İHA’sı ve Sapphire mobil anti-drone güvenlik kompleksi, Ansat Aurus VIP konfigürasyonu dâhil olmak üzere Ansat çok amaçlı helikopter nde fuarda sunulacak Rus ürünlerinden olacak. “Dubai Airshow” uçuş programında “Rus Şövalyeleri” akrobasi ekibi de gösteri yapacaktır.

14 Kasım’da Dubai Airshow’da UAC Başkanı Yuri Slusar, Checkmate Fighter’ı resmen tanıtacaktır. 

Checkmate avcı uçağının (İngilizceden çevrilmiş “Şahmat”) Su-75 adını alması muhtemeldir. Bu uçak, Rus basınında “mükemmel katil” olarak adlandırıldı. Uçağın modeli, Komsomolsk-on-Amur’daki Yuri Gagarin’in adını taşıyan Komsomol Havacılık Endüstrisi Birliği’nde toplandı (şirket, Sukhoi Bürosu’nun uçaklarının ana üreticisidir). Daha önce bu tür silahlar SSCB’de üretildi ve çok etkili ve popülerdi. Örneğin, efsanevi MiG-21 ve MiG-23 bunlardan ilk akla gelenlerdir. SSCB’de, MiG-29 hafif çift motorlu olarak üretildi.  Yeni Checkmate saldırı uçağı, ekonomik olmanın yanı sıra, algılanabilirliği etkileyen daha küçük boyutları içerir. Dezavantajları ise daha düşük yük, daha kısa uçuş menzili ve elbette daha düşük hayatta kalma olasılığıdır. Bu uçak yakıt ikmali olmadan ve harici ekler olmadan 2.900 km menzile sahiptir. Uçağın kalkış ağırlığı yaklaşık 18 ton ve maksimum hızı 2 Ma’dan fazladır.

 

Checkmate Su-75 saldırı uçağının maksimum savaş yükü 7400 kg’dır. Uçağın füze ve bomba silahları için geniş bir iç bölmeye ve kısa menzilli havadan havaya savunma füzeleri için iki küçük bölmeye sahip olacağı bildirildi. Bir çift harici yakıt tankı ve yer hedeflerini yok etmek için 150-200 km’ye kadar menzile sahip üç adede kadar şok füzesi olacak. Şarj seçeneği sayesinde uçak, 1.500 kilometreye kadar olan mesafelerdeki hedefleri yok edebilecektir. Bu özel durum çok etkileyici bir savaş menzili olarak kabul edilmektedir.

Su-75, yetenekler açısından şimdiden hem İsveçli Saab JAS-39 Gripen’i hem de Amerikan Lockheed Martin F-35 Lightning II ile karşılaştırılmaktadır.

Checkmate’ın ilk Rus beşinci nesil uçağının modernize edilmiş ve daha gelişmiş versiyonu Su-57 / PAK FA için geliştirilmekte olan bir motorla donatılacağı zaten biliniyor. Bu yeni motor, uçağa uzun menzilli savaş uçakları için son derece önemli olan süpersonik seyir hızı sağlayabilecektir. Uçağın üreticisi olan Rostec, uçağın Amerikan F-35’e kurulan radarın yeteneklerini önemli ölçüde aşacak yeni bir radarla donatılacağını da duyurdu.

Su-75, ilk beşinci nesil uçaklardan birini andırıyor. Northrop-McDonnell Douglas YF-23 – yamuk kanatlı ve V şeklinde kuyruklu, aynı zamanda dümen ve asansör görevi ile donatılmış bir benzerlik var. Gövdenin uygun konturları, modern malzemeler ve “temiz” kaplama – kaynak veya perçin yok – ile birleştirilen bu şema, şu anda uçağın radara yakalanmasını en düşük seviyeye indiriyor. Genel olarak, yeni uçağın tamamen “görünmez” olması için iyi bir şans var.

Rus havacılığının yeni bir efsanesinin, en modern şekliyle “yeni MiG-21″in doğuşuna tanık olabiliriz.

Bu uçak 2023’te havalanacak. Checkmate, “kontrol ve mat” anlamına gelir. Satranç terminolojisinde, LTS hafif bir “at”, hafif ve çevik, beklenmedik hamleler yapabilen ve oyunun gidişatına karar verebilen bir hamleye sahiptir.

Yeni Rus uçağında İHA’larla bilgi alışverişi yapabilecek, değişen savaş durumuna anında tepki verebilecek, otomatik olarak herhangi bir zorluktaki görevleri değiştirebilecek ve yerine getirebilecek özellikler var. Rostech’in başkanına göre uçak kara ve deniz hedeflerini etkili bir şekilde yok edebilir, düşmanın sayısal üstünlüğü koşullarında hava üstünlüğü için savaşabilir. Beş adede kadar havadan havaya füze ve diğer imha araçlarını taşıyabileceği de bildirildi. Uçakta dâhili silah bölmeleri, sınıflarının en büyüğüdür.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER