Putin, G7 önerisine yanıt verdi

7 Eylül 2019, 00:22

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Rusya Devlet Başkanı Putin’in G7 önerisi ile ilgili, “Türkiye’nin önemi açısından, AB’ye de güzel bir mesaj olabilir” dedi.

İtalya’nın Cernobbio kentinde düzenlenen 45. Ambrosetti Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

 

 Putin’in G7 önerisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aralarında Türkiye, Çin ve Hindistan’ın da yer alabileceği G7’ye benzer bir yapı oluşturulması yönündeki açıklamalarına ilişkin görüşleri sorulan Fuat Oktay, “Bu konuda olay somutlaştığında zaten Türkiye olarak biz gerekli hem girişimlerimizi hem cevabımızı veririz ama Türkiye olarak bizim için önemli olan şudur, biz G20’deyiz zaten. G7 ile alakalı bizim görüşlerimiz de alınmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız da liderler seviyesinde görüşülen konular boyutunda çok yakinen de olsa dolaylı da olsa bütün her şeyin içerisindedir. Türkiye, doğu batı veya farklı bir blok boyutundan bakmaz olaya, kendi çıkarları boyutundan bakar. Kendi çıkarlarına uygun olursa her şeyi değerlendirebilecek boyuttayız. Dar bakış açısına sahip değiliz.” ifadesini kullandı.

 

 

“Türkiye’nin önemi açısından, AB’ye de güzel bir mesaj olabilir”

Putin’in bu açıklamasının önemine dikkati çeken Oktay, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin dünyanın bugünü ve geleceğiyle alakalı da aslında ne kadar önemli bir konumda olduğu, yeni yapılanmalar, yeni çözüm önerileri düşünülürken, yeni birliktelikler düşünülürken, Türkiye’nin oyun kurucu rolünü de görmezden gelmemek gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada tüm taraflarla görüşebilen nadir liderlerden olduğunu unutmamak lazım. Bu aslında Türkiye’ye olduğu kadar, Türkiye’nin fiilen gireceği birlikteliklere de güç katacaktır. Ne yazık ki, AB bu gücü henüz fark edememiştir. AB kendi içindeki mücadelelere daldığı için küçük düşünmeye başlamıştır. Belki bu Türkiye’nin önemi açısından, AB’ye de güzel bir mesaj olabilir.”

Etiketler: , , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER