Rus bilim adamları yapay et ürettiler

24 Eylül 2019, 13:58

Rus bilim adamlarının, laboratuvar ortamında yapay et ürettikleri ve 2023 yılına kadar raflardaki yerini alabileceği açıklandı.

Rus haber ajansı Ria Novosti’ye açıklamada bulunan “Ochakovskogo Kombinata Pishchevykh İngrediyentov” firması basın servisi araştırma çalışmalarının iki yıldır devam ettiğini ve laboratuvar koşullarında yetiştirilen ilk 40 gram etin 900 bin rubleye mal olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Ürünün yasal statüsü ile ilgili karardan sonra ürün 2023 yılına kadar Rusya’da raflarda görülebilir. Günümüzde yapay etin fiyatı normal alıcılar için bir hayli yüksek ve 90 dolar civarında dalgalanıyor. Bu üç yıl önce kilogram başına 100-300 bin dolar civarındaydı.” İfadelerine yer verildi.

 

 

“Ochakovskogo Kombinata Pishchevykh İngrediyentov”  uzmanlarına göre, beş yıl içinde perakende olarak bir kilogram yapay sığır eti 800 ruble civarında olacak.

Açıklamaya göre, yapay et insanlar için sağlıklı ve raf ömrü geleneksel etin iki katı kadar dayanıklı. Bu et, elit bir ırk olarak kabul edilen “Aberdeen Angus” danalarının 2-3 günlükken küçük bir kas dokusu parçasından elde ediliyor. Hücreler, hücre büyümesini ve bölünmesini sağlayacak uygun bir büyüme ortamına yerleştiriliyor. Kültür ortamı, amino asitler, vitaminler, tuzlar, glukoz, bağlanma ve büyüme faktörlerinden oluşan bir jelden oluşuyor.

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER