jojobet

perabet

casibom

sekabet

Rus devlet adamlarının okul yılları

9 Ocak 2019, 16:48

Çarlık Rusya’dan Rusya Federasyonuna kadar olan süreçte, önemli Rus yöneticilerinin okula bakış açıları nasıldı ve en çok neleri seviyorlardı?

  • Rus Çarlığı – II. Nikolay ( Son İmparator 1894-1917)

Nikolay Romanov, Çarlık Döneminin en son imparatoru olarak 1868’te Tsarskoye Selo’da doğdu ve ülkenin en iyi bilginleri tarafından sekiz yıl ev eğitimi aldı. Dersleri ağırlıklı olarak: Politik tarih, Rus edebiyatı, coğrafya ve Avrupa dilleri üzerineydi. İyi bir dil eğitimi aldı. Almanca ve Danca biliyordu. Yabancı dilde tarih ve edebiyat kitaplarını okumayı seviyordu. Bir konuşmasında ise bir imparator olmasaydı tarih ile ilgilenebileceğini söylemiştir. Öğretmenleri ise onun iyi bir öğrenci olduğunu aktarmıştır.

 

  • Sovyetler Birliği – Vladimir Lenin (İlk Devlet Başkanı 1917-1924)

Vladimir Lenin 1870’te Simbirsk’te doğmuş ve burada bir okulda eğitim hayatına başlamıştır. Öğrencilik yıllarına okulu pek sevmemiştir. Lenin’e göre okullar politik amaçlı ve öğrencilerin kafasını gereksiz ve ölü bilgilerle dolduran yerler olarak tanımlanmıştır. Bu görüşüne rağmen ciddi bir öğrenci olan Lenin, okulundan altın madalya ve en yüksek öğrenci ödülü ile mezun olmuştur.

 

  • Sovyetler Birliği – Josef Stalin (1924-1953)

Stalin’in annesi onun her zaman bir rahip olmasını istedi. Stalin, 1888’de Gürcistan’da ki Gori Kilisesinde eğitime başladı. Bolşevik Devriminden önce Kafkasya’ya sürülen Marksizm destekçileriyle tanıştı. Öğretmenleri onun matematik, teoloji ve Yunanca derslerinde başarılı olduğunu söylediler. Stalin şiir okumayı ve yazmayı seviyordu. Bir sınava girmediği için okuldan kovulduğu söylense de buna devrimci eğilimlerinin sebep olduğu da düşünülmektedir.

 

  • Sovyetler Birliği – Mihail Gorbaçov ( Son Başkan 1985-1991)

Gorbaçov 1931’de Stavropol’da bir köyde doğdu. Barbarossa Harekâtı ile doğduğu yer 1943 yılına kadar Nazilerin hâkimiyetinde kaldı. 13 yaşındayken yerel bir okulda eğitim hayatına devam ediyor ve kalan zamanlarında ise yakınlarda bulunan bir traktör istasyonunda birleştirici asistanın olarak çalışıyordu. Bu çalışkanlığı ile okulundan Kızıl Bayrak ödülünü almış ve okulunu da gümüş madalya ile tamamlamıştır. Daha sonra ise Moskova’da hukuk okumuş ve Sovyetler Birliğinin son başkanı olmuştur.

 

  • Rusya Federasyonu – Boris Yeltsin ( İlk Devlet Başkanı 1991-1999)

Yeltsin 1931’de Sverdlovsk’ta (Ekaterinburg) bir köyde doğdu ve yoksul bir ailenin çocuğuydu. Okulda başarılı ve sınıfının birincisiydi ancak bir takım davranış problemleri sebebiyle okuldan kovuldu ve başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Gençken arkadaşları ile bulduğu bir el bombasını açmaya çalışırken bomba patladı ve iki parmağını kaybetti.

 

  • Rusya Federasyonu – Dimitri Medvedev ( 2008-2012 Devlet Başkanı – 2012’den beri Başbakan)

1965 yılında Leningrad’da (St. Petersburg) doğdu ve sıradan bir okulda eğitimine başladı. Öğretmenleri onun kimyaya çok ilgi duyduğunu söylemiştir. Genellikle ders çalışıp kitap okuyan bir öğrenci olduğundan dışarıda arkadaşlarıyla çok az zaman geçirirdi. Şimdiki eşi olan Svetlana Medvedeva ile 7. sınıfta tanışmışlardır. Bazı öğretmenleri ile de hala görüştüğü bilinmektedir.

 

  • Rusya Federasyonu – Vladimir Putin (2000-2008 ve 2012’den beri Devlet Başkanı)

1952 yılında Leningrad’da (St. Petersburg) doğdu. Putin 6. sınıfa kadar dersleri pek sevmediğini ama sonra ki dönemlerde çok çalışmaya başladığını söylemiştir. Bu dönemde bir öğretmeni vasıtasıyla burs aldığı ve notlarının da yükseldiği bilinmektedir. En sevdiği dersler tarih ve Almancadır. Çok yoksul bir ailesi vardı ve zor şartlarda eğitim hayatını tamamlamıştır. 1975 yılında hukuk diploması aldı ve ardından çok istediği KGB’ye katıldı. Sonrasında ise Rusya Devlet başkanı olmayı başardı. Spor ile de çok yakından ilgilenen Putin judo yapmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER