Rus heyet S-400’ler için Cuma günü Türkiye’ye geliyor

27 Haziran 2019, 16:41

Temmuz ayının ilk yarısında Türkiye’ye getirilecek olan S-400’lerin kurulumu için 10 kişilik bir Rus heyetin Cuma günü Türkiye’ye geleceği belirtildi.

Türkiye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini almakta kararlı. Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400’lerin temmuz ayının ilk yarısında geleceğini söyledi. Sistemin kurulumu için ise, önce yaklaşık 10 kişilik Rus teknik heyeti Türkiye’ye gelecek. Rus heyet cuma akşamı Türkiye’de olacak.

Rusya’dan gelen heyet lojistik incelemelerde bulunacak. Moskova’dan gelecek heyet yerinde incelemelerde bulunacak. S-400’lerin konuşlanacağı yerde gözlem yapacak. Lojistik açıdan bir değerlendirme raporu hazırlanacak. Rus heyetin yapacağı inceleme S-400’ler gelmeden önce artık son tespit ve inceleme niteliği taşıyacak.

Rus Teknin Ekibi Türkiye’de kalacak. S-400’ler kurulduktan sonra da Ruslar Türkiye’de kalmaya devam edecek. Sistem birlikte kullanılacak. Öte yandan S-400 eğitimi için Rusya’ya giden Türk personelin eğitimi de devam ediyor. Eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye dönen gruplar S-400’lerin kullanımında aktif rol alacak. Ancak Türk personelin eğitimi kısa sürede tamamlanmayacak. Yeni eğitim grupları uzun bir süre daha Rusya’ya gitmeye devam edecek.

 

Etiketler: , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER