jojobet

RUSEN[HABER]: 9 Mayıs Rus Zafer Günü

8 Mayıs 2018, 23:19

2. Dünya Savaşı 1 Eylül 1939 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgali ile başlamış ve sonrasında savaş daha da şiddetlenerek devam etmiştir. 22 Haziran 1941 yılında Barbarossa Harekâtı ile Almanlar, Rusya’ya savaş ilan etmiş ve savaş büyük bir coğrafyaya yayılmıştır. Almanlar, SSCB’yi mağlup ederek doğuda ki müttefiki olan Japonlar ile birleşerek bütün Asya’yı işgal etme planı yapmaktaydı.

 

 

Ancak siyasi, ekonomik ve askeri sebepler neticesinde Almanlar, işgal ettikleri tüm yerlerde birer birer yenilmeye ve geri çekilmeye başladı. Savaş sonlara doğru Berlin’e kadar gelmiş, Normandiya Çıkarması ile ilerlemeye başlayana Amerikalılar ve doğudan ilerleyen Ruslar, Almanları 9 Mayıs 1945 yılında yenerek 6 yıl boyunca devam eden 2. Dünya Savaşını son verdiler.

 

 

Rusya’da elde etmiş olduğu bu başarıyı, 9 Mayıs Zafer Günü olarak ilan etmiştir. Rus Zafer Günü, her sene büyük bir geçit ile Kızıl Meydan’da yapılan etkinliklerle kutlamaktadır. Bu sene de 73. yıldönümü kutlanacak olan Rus Zafer Günü, başta Moskova olmak üzere birçok şehirde yapılacak törenler ile kutlanacaktır.

 

 

 

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER