jojobet

RUSEN[HABER] : ABD’den Türkiye’ye de yaptırım tehdidi

18 Nisan 2018, 21:38
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye ve Rusya arasında Suriye kriziyle bağlantılı olarak yapılan askeri anlaşmaların endişe verici olduğunu açıkladı. Bakanlık, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almaya hazırlanan Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğini belirtti.
Haftasonu Suriye’ye İngiltere ve Fransa ile birlikte füze saldırısı düzenleyen ABD’den, Suriye’de barışı tesis etmek için diplomatik çalışmalar yürüten Türkiye ile Rusya’nın işbirliği hakkında bir açıklama geldi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye ile Rusya arasında Suriye kriziyle bağlantılı olarak yapılan askeri anlaşmalardan endişe duyduklarını söyledi.
“Türkiye’nin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’na başlamak için Rus ordusuyla yaptığı ve ABD’nin dahil edilmediği anlaşmalar çok ciddi endişe yaratıyor” diyen Mitchell, şöyle devam etti:
“Ankara, Suriye’de taktik hedeflere ulaşmak adına Moskova’ya stratejik tavizler verilmesinin risklerini hatırlamalı. Türkiye, ABD’yle olan yakın ilişkilere rağmen Rusya ve İran’la işbirliğini artırdı. Türkiye’nin Batı’yla stratejik ve siyasi birliğini koruması, ABD’nin ulusal çıkarlarına uygun olur.” ABD’nin Türkiye’nin Suriye için Cenevre sürecine destek vermesini, IŞİD’le mücadele etmesini ve Rusya ile İran’ın Suriye’deki nüfuzunun artmasına karşı çıkmasını sağlamak istediğini belirtti.
Mitchell, Rusya’dan S-400 sistemleri almaya hazırlanan Türkiye’ye bir uyarı da gönderdi. Rusya ile yaptığı anlaşma nedeniyle ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası’nın (CAATSA) 231. maddesi kapsamında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının olası olduğunu savunan Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ankara’nın F-35 programına katılımı açısından da sorun yaşanabileceğine dikkat çekti.
ABD’nin İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye hükümetine saldırmasının ardından Rusya ile daha da tırmanan gerilimi değerlendiren Mitchell, ABD’nin Suriye’de Rusya’yla cepheleşme amacı taşımadığını, ancak gerek duyulması halinde güç kullanabileceklerini dile getirdi:
“ABD, Rusya ile yapılan gerilimi önleme anlaşmasında üzerine düşenleri yerine getirdi. Kazaların önlenmesi için kurulan kanalları destekledik. Bu çabalar, yanlış anlama kaynaklı veya tesadüfi kazaların en aza indirgenmesine yardımcı oluyor. Dolayısıyla ABD, Rusya ile cepheleşme istemiyor, ancak gerekli görülürse, kendini korumak için orantılı güç kullanmaya hazır.”

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya ile ABD’nin Suriye’deki stratejik amaçlarının örtüşmediğine dair görüşünü savunurken şu iddiaları ortaya attı:
”Moskova, IŞİD’i yenmek istediğini söylüyor, ancak rejimle savaşanları ve hatta sivilleri bombalıyor. İstikrarlı bir Suriye istediğini söylüyor, ancak Cenevre sürecini baltalıyor ve kendi gündemini dayatıyor. Rusya’nın Suriye’deki amacı, Suriye halkı ve bölgenin istikrarı değil. Rusya, Suriye’deki varlığını sürdürmek ve böylece bölgede gelecekte yaşanacak gelişmelere nüfuz etme imkanını korumak istiyor.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER