RUSEN[HABER]: Afganistan’daki kadınların sorunları Kazakistan’da tartışıldı

9 Eylül 2018, 21:52

5 Eylül 2018 tarihinde Astana’da Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının himayelerinde “Afganistan Kadınlarının Hukukunu ve imkanlarını Genişletme” konulu bölgesel konferansı düzenlendi.

Söz konusu etkinlik 2013-2018 tarihlerinde Washington, Oslo ve Kabil’de geçen Afgan Kadınları Sempozyumları çerçevesinde tertip edildi. Toplantıya üst düzey katılım sağlandı. Toplantıya Afganistan İslam Cumhuriyeti Kadın işleri Bakanı D.Nazari, Kültür ve İletişim Bakanı A.Safi, Dış İşleri Bakan Yardımcısı A.Raz, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı K.Sıdıki, Afganistan Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Kolu Başkanı M.Uafek, ayrıca Özbekistan Başbakan Yardımcısı-Kadın Komitesi Başkanı T.Narbayeva ve Özbekistan’ın resmi heyeti, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı A.Omurbekova, Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı S.Babayeva, Çin Halk Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Ç.Bayge, Tacikistan Cumhuriyeti Meclisi Uluslararası Komitesi Üyesi G.Boboyeva, Türkmenistan Cumhuriyeti Kadınlar Birliği Merkez Kurulu Başkanı G.Bayramova, BM Orta Asya Temsilcisi N.German, ABD Devlet Sekreterliği Müsteşar Yardımcısı E.Ross katıldı.

Kazakistan tarafından Kazakistan Cumhuriyeti Genel Sekreteri Gülşara Abdikalikova, Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Madina Abilkasımova, Milli Eğitim Bakanı Yerlan Sagadiyev ve diğer resmi heyetler yer aldı.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kutlama mesajını Kazakistan Devlet Sekreteri konferans esnasında okudu. Devlet Başkanı mesajında siyasi ve ekonomik, güvenlik ve sosyal alanlarında kadın rolünün öneminden bahsederek dünya barışına kadının katkısı olğanaüstü büyük olduğunu belirtti.

Oturum toplantılarında heyetler Afgan kadınlarının imkanlarını genişletme vasıtasıyla ekonominin büyümesini sağlama hususunu, bölgesel işbirliğiyle kadınların iş dünyasındaki çalışmaları aktifleştirme konusu gibi önemli meseleleri tartıştılar.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER