RUSEN[HABER]: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Hava sahamızı korumak için Rusya’dan S-400 alıyoruz”

11 Temmuz 2018, 23:36

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terörizm tehdidine dikkat çekerek “Bu tehdit dünyanın farklı bölgelerinden gelse de hepimiz aynı anda hedefteyiz.” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin hava savunma sistemine acil ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek “NATO müttefiklerimizden edinemedik. Rusya bize en iyi öneriyle geldi. Şimdi de Rusya’dan alıyoruz.” diye konuştu.

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de Atlantic Council ve bazı düşünce kuruluşlarının ortaklığında NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen “Değişen Küresel Düzen ve Baskı Altındaki bir İttifak” konulu panelde konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Batı blokundan uzaklaştığına yönelik iddialarla ilgili de “Hayır, Türkiye başka bir yere kaymıyor. Türkiye NATO’nun müttefiki. Türkiye Avrupa’nın bir parçası ve birçok Avrupa kurumunun üyesi. Türkiye 60 yıldır Avrupa Birliği’nin (AB) üyesi olmaya çalışıyor.” dedi.

 

 

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzelerini satın almasının eleştirildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Türkiye, Ukrayna ve coğrafyamızda yaşayan diğer ülkeler dış politikasını dengede tutmak zorunda. Bu veya şu arasında bir seçim yapmak zorunda değiliz. Herhangi bir bölgeyle ya da ülke ile iyi ilişkilerimizi diğerlerine bir alternatif olarak görmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin hava savunma sistemine acil ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek “NATO müttefiklerimizden edinemedik. Rusya bize en iyi öneriyle geldi. Şimdi de Rusya’dan alıyoruz.” diye konuştu.

Batı’nın endişelerinin “S-400 sisteminin, NATO’yu ve NATO sistemlerini düşman olarak algılamak” yönünde olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Yunanistan’ın S-300 sistemi NATO müttefiklerini düşman olarak algılamıyor. Evet NATO üyesiyiz ancak hava sahamızı korumak için önlemler almalıyız.” ifadelerini kullandı.

 

 

“NATO benim hava sahamın sadece yüzde 30’unu koruyabiliyor. Esed rejimi veya bir başka ülkeden gelecek saldırı durumunda halkımı, ulusumu kim koruyacak?” sorusunu yönelten Çavuşoğlu, bu konunun Türkiye’nin “acil” bir meselesi olduğunu, S-400 kararının siyasi değil teknik olduğunu ifade et

“Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan S-400 savunma sistemlerine ilişkin, “Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok.” dedi.

Çavuşoğlu, NATO Zirvesi için geldiği Brüksel’de basının sorularını yanıtladı.

 

 

Rusya’dan S-400 aldıktan sonra sadece ABD’den değil bazı NATO üyelerinden de bunu sorgulayan açıklamalar geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400’ün NATO’yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları ya da bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız. Alırken de bu konudaki şartlarımızı ortaya koyduk.

Bu bizim acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılayamadığımız için Rusya’dan aldığımızı, en iyi teklifi de Rusya’nın verdiğini, sonuçta da Türkiye’nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisi verebileceğini söyledik.”

 

 

“Acaba Türkiye NATO’dan uzaklaşıyor mu” türü sorgulamaları kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Hayır, Türkiye NATO’dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık, önceliği de onlara verdik.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, “Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok.” dedi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER