RUSEN[HABER] : Londra’da Eski Bir Rus Ajanının Zehirlenmesi Gerilime Sebep Oldu

7 Mart 2018, 20:18

2010 yılında İngiltere Dış İstihbarat Servisi’ne (MI6) Rusya’nın dış ülkelerdeki casuslarını ifşa eden 66 yaşındaki eski Rus istihbaratçı Sergey Skripal ve 33 yaşındaki kızı, Londra’nın güneybatısındaki Salisbury kentindeki bir alışveriş merkezinde bir anda hastalanarak sokaktaki bir bankta bilinçsizce yatarken bulunması üzerine harekete geçti.

Şehir merkezinde birçok yer polis kordonuyla çevrelenirken, güvenlik ekipleri koruyucu üniformalarla sokaklardaki olası zararlı maddeyi temizlemeye koyuldu.

Wiltshire polisi akşam saatlerinde yaptığı açıklamada terörle mücadele kategorisinde bir soruşturma yürütülmediğini ve olayla ilgili spekülasyonlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

 

 

Olay, son zamanlarda Suriye savaşı ve Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale etmesi nedeniyle gergin olan iki ülke ilişkilerini daha fazla gererken, İngiltere Dışişleri Bakanı Borris Johnson, konuya dair yaptığı açıklamada, Skripal’in zehirlenme olayının ardında herhangi bir ülkenin olması halinde İngiltere’nin bu duruma sessiz kalmayarak sert bir cevap vereceğini söyledi.

İngiltere Parlamentosunda yaptığı konuşmada, olayın henüz suikast olup olmadığına dair net bir bilgiye ulaşılmadığını söyleyen Johnson, Salisbury’de geniş güvenlik önlemleri alındığını belirtti.

“Suikast girişiminin cevapsız kalmayacağını herkes bilmeli”

Johnson konuşmasını şöyle sürdürdü; “Olayın arkasında herhangi bir devletin olduğuna dair kesin delil bulunması halinde İngiltere hükümeti olarak gerekli cevabı vereceğimize dair sizi temin ederim. Şuanda herhangi bir ülkeye suçlama yöneltmiyorum ancak dünyadaki tüm hükümetler, İngiltere topraklarında masum birine yönelik herhangi bir suikast girişiminin cevapsız kalmayacağını bilmeli” ifadelerini kullandı.

Kremlin: Olayla herhangi bir ilişkimiz yok

 

Kremlin ise Skripal’in zehirlenmesiyle herhangi bir ilişkilerinin bulunmadığını bildirerek, olayı “Üzücü” olarak niteledi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Resmi Sözcüsü Dimitri Peskov, “Bu üzücü olayı not alıyoruz. Ancak, bizim olayla ilgili herhangi bir bilgimiz olmadığını söylüyoruz” dedi.

Londra’dan kendilerine soruşturma için herhangi bir yardım talebinin iletilmediğini dile getiren Peskov, “Her zaman yardıma hazırız” şeklinde konuştu.

Rus Büyükelçiliği’nden İngiliz basınına eleştiri

 

 

 

Rusya’nın Londra Büyükelçiliği, İngiliz basınının Rusya’yı olayla ilişkilendiren haberlerine tepki gösterdi. Elçilik tarafından yayınlanan ve Almanya Haber Ajansı (DPA) tarafından aktarılan açıklamada, “Bu tarz kehanetler, Rusya’yı hedef gösterme çabalarından ibarettir” denildi.

Açıklamada, “Basındaki hızlı değişimler, İngiltere’de yürütülen Rusya karşıtı kampanyanın bir parçasıdır” ifadeleri kullanılarak, İngiliz hükümetinden, basındaki Rusya’yı şeytanlaştırma kampanyasına müdahale etmesi talep edildi.

Eski dostların intikamı

Eski Rus istihbaratçı Sergey Skripal ile Doktor kızı Yulia’nın Salisbury’de zehirlenmiş halde bulunması İngiliz basınının manşetlerinde geniş yer bulurken, Daily Mail gazetesi, Skripal’in eski dostları tarafından bir intikam operasyonuna maruz kalmış olabileceğini iddia etti.

Skripal olayı, Litvinenko’yu hatırlattı

Skripal olayı, 2016 yılında eski Rus Ajan Aleksandr Litvinenko’nun Londra’da çayına karıştırılan Polonyum zehiriyle öldürülmesini akıllara getirdi.

The Times gazetesine röportaj veren Litvinenko’nun eşi Armila Litvinenko, Skripal ve Yulia’nın bulunduğu hastanede çekilen fotoğrafların kendisine eşine yönelik suikastı hatırlattığını söyledi.

 

İngiltere, Rusya karşıtı kampanya yürütebilir

Litvinenko cinayetinin baş şüphelilerinden biri olarak bilinen Rus Parlamenter Andrea Logovoi ise konuya dair basına verdiği röportajda, İngiltere’nin terör mağduru olduğunu ve Skripal olayını 18 Martta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimleri öncesi Rusya’ya zarar vermek için kullanabileceğini iddia etti.

Logovoi, İnterfax haber ajansına verdiği röportajda, “Suriye’de yürüttüğümüz operasyonlar ve 18 Mart seçimleri nedeniyle Skripal olayı Rusya’ya karşı düşmanca bir kampanyaya sebep olabilir” şeklinde konuştu.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER