jojobet

perabet

casibom

sekabet

RUSEN[HABER] : Mattis, Rusya’yı NATO’yu ortadan kaldırmaya çalışmakla suçladı

28 Mart 2018, 23:40

ABD Savunma Bakanı James Mattis, salı günü yaptığı açıklamada, eski Rus casusunun İngiltere’de zehirlenmesinin, Batı’daki bölünmeyi kışkırtmak amacıyla operasyon yürüten ve ardından bunun sorumluluğunu reddedenlerin uyguladığı stratejinin bir parçası olduğunu söyledi. ABD Savunma Bakanı, Rusya’yı NATO’yu dağıtmakla suçladı.

 

Washington’un İngiltere’yi desteklemek üzere ABD’de bulunan 60 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklamasından bir gün sonra Savunma Bakanı Mattis, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İngiltere’de Sergey Skripal’ın zehirlenmesi olayında Rusya’nın sorumlu olmadığını söylemesinin ciddiye alınamayacağını söyledi.

 

 

Mattis, bu durumun, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesi ve daha sonra üzerinde herhangi bir arma taşımayan askeri üniformalar giyen silahlı adamlar kullanarak Kırım’ı kendi topraklarına bağlamasını hatırlattığını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı, “İnkar edebileceklerinin düşündükleri şeyleri yapıyorlar. NATO’yu dağıtmaya çalışıyorlar. Rus askerleri üniformaları üzerindeki armaları söküp, Kırım’a saldırıyorlar. Sonra da ayrılıkçıların Ukrayna’nın doğusunda yaptıklarıyla hiçbir ilgileri olmadığını söylüyorlar. Bunu nasıl söyleyebildiklerini anlamıyorum” şeklinde konuştu.

 

Olayın arkasında Rus mafyası olabilir

Öte yandan, çoğu Batılı ülke Moskova’yı suçlarken, İngiltere’nin muhalefet partilerinden İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, yaptığı açıklamayla, zehirlenme sürecinin arkasında Putin’in olduğuna dair şüpheler uyandırdı. Corbyn, bunun Rusya’daki ‘mafya tarzı’ çetelerin işi olabileceğini ima etti.

 

Tüm bunlarla birlikte ABD’nin 60 Rus diplomatı sınır dışı etmesi tarihin en büyük sınır dışı edilme kararı oldu. Diğer yandan Beyaz Saray bir uyarıyla birlikte yaptığı açıklamada, Washington ile Moskova arasındaki ilişkilerin sadece ‘Rus hükümetinin davranışlarını değiştirmesinden sonra’ iyileşebileceği belirtildi.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER