jojobet

perabet

casibom

sekabet

RUSEN[HABER]: Orta Asya ve AB ülkeleri karşılıklı işbirliğini geliştirmeye niyetli

27 Mart 2018, 15:36

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te “Avrupa Birliği – Orta Asya” formatında gerçekleşen gayriresmi bakanlar görüşmesinde Kazak tarafı, AB’nin yeni Orta Asya Stratejisi’nde dijitalleşme ve kadın girişimciliği gibi konuların dahil edilmesini önerdi.
AB Komisyonu, Kırgızistan, Özbekisan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın da katıldıkları görüşmede Kazak heyetine Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov başkanlık etti.

 

15 Mart’ta Astana’da gerçekleşen Orta Asya Devlet Başkanlarının ilk istişarelerinin başarılı sonuçlarını değerlendiren taraflar AB ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin durumunu ele aldılar.
Kazak tarafı, beşeri sermaye, yasa üstünlüğü, kaliteli kamu yönetimi, genel dijitalleşme, kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi, ulaştırma – lojistik altyapısının geliştirilmesi, çevre koruma ve yeşil teknolojilerin uygulanmasının işbirliğinde öncelikli alanlar olduğunu öne sürdü.

 

Bölgesel güvenlik konuları üzerinde duran katılımcılar, Afganistan’a destek sağlanması gerektiğini vurguladılar.
Görüşmede, bölgesel güvenlik, Orta Asya’da ekonomik gelişme ve diğer konularda AB – Orta Asya formatında çok yönlü işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER