RUSEN[HABER]: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov : “Çin ile stratejik koordinasyonu derinleştirmeye hazırız”

9 Temmuz 2018, 00:07

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Viyana’da Çinli mevkidaşı  ile yaptığı toplantıda, Rusya’nın Çin ile iş birliğini ve stratejik koordinasyonu derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığının sayfasında, Cuma günü Viyana’da, İran nükleer anlaşmasına katılan ülkelerin bakanlar toplantısının yapıldığı bildirildi.

 

 

Lavrov, Wang Yi ile yapılan toplantı sonrasında, “Rusya, Çin ile stratejik iletişimi ve koordinasyonu güçlendirmeye, ticari işbirliğini derinleştirmeye, BM Şartının amaçlarını, ilkelerini ve uluslararası hukukun normlarını ortak olarak savunmaya hazır” ifadesini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı, “Çin ve Rusya’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘in Pekin’e yaptığı devlet ziyareti sırasında iki ülkenin liderleri tarafından varılan mutabakatı aktif olarak uygulaması, bu alanda iki liderin diğer toplantılarına hazırlıklarının aktif olarak sürdürülmesi, her alanda ikili işbirliğin ilerletilmesi ve ayrıca, Çin ve Rusya’nın uluslararası ilişkilerde stratejik işbirliğini güçlendirmesi gerekiyor” dedi.

 

 

Wang I, “Karmaşık ve değişken uluslararası ortamda Rusya ve Çin’in çok taraflılığa sıkı sıkıya bağlı olmalı, mevcut uluslararası düzeni ve iki devletin ortak çıkarlarını savunmalıdır” diye konuştu.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER