RUSEN[HABER] : Rusya’dan flaş açıklama

17 Mart 2018, 23:34

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Suriye’de sahada ABD’nin, İngiltere’nin, Fransa’nın ve daha bir dizi ülkenin özel kuvvetleri bulunuyor. Dolayısıyla bu, bir “proxy savaşı” olmaktan ziyade, doğrudan bir savaş durumudur” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan Devlet Başkanlığı televizyonuna konuşan Sergey Lavrov “Suriye’nin bölünebileceğini dahi düşünmemeliyiz, ancak bu yöndeki planların sona erdirilmesini istemeliyiz” dedi.

 

Suriye’deki durumla ilgili değerlendirmede bulunan Lavrov, ülkedeki şiddet seviyesinin ciddi oranda azaldığını, ancak Doğu Guta’daki gerilimi azaltma bölgesininin militanların Şam’a karşı saldırılarına son vermesi ile tam anlamıyla faaliyet göstermeye başlayacağını söyledi.

“ASTANA FORMATI ŞİDDETİN AZALTMASINA NEDEN OLDU”

Lavrov, Astana formatının Suriye’de şiddetin azalmasına neden olduğunu belirterek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le yaptıkları toplantıyı çok olumlu değerlendirdiklerini ifade etti.

 

 

Bakanlarla Ocak 2017’de ilki yapılan Astana görüşmelerini değerlendirdiklerini belirten Lavrov “Geçen bu aylar içinde çok fazla şey yapıldı. En önemli başarı da gerilimi azaltma bölgelerinin kurulumu oldu. Bu çerçevede ateşkes rejimi başlatıldı ve ihlaller olmasına rağmen şiddet düzeyi önemli ölçüde azaltıldı” dedi.

Lavrov, İngiltere, ABD, Fransa ve bir dizi ülkenin özel kuvvetlerinin Suriye topraklarında olduğunu, bu nedenle artık ‘dolaylı bir savaş’ değil, savaşa doğrudan müdahillik durumunun söz konusu olduğunu ifade etti.

Lavrov, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye topraklarındaki varlığının gayri meşru olduğunu belirterek “Bu arada biz gerçekçiyiz ve onlarla savaşta olmadığımızı anlıyoruz. Bu nedenle de en azından istenmeyen çatışmaların gerçekleşmesini önlemek için eylemlerimizi koordine ediyoruz. Askerlerimiz Suriye’deki ABD’li komutanlarla sürekli temas halinde. Ayrıca genelkurmay başkanlığı düzeyinde ve karadaki operasyonu yürüten yetkililerle de diyaloğumuz var” ifadelerini kullandı.

 

 

“ABD’NİN AÇIKLAMALARI SORUMSUZCA”

Lavrov, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’i kimyasal silah kullanılması halinde Rus yetkililerin de bulunduğu Şam’ı vurabileceklerini söylemesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Lavrov “Bu Washington ve Moskova’daki ABD’lilere askeri ve diplomatik kanallarla çok sert bir açıklama yaptığımız sorumsuz bir beyan” dedi.

ABD’nin Fırat Nehri’nin doğusunda Kürtlerin de yardımıyla yerel yönetimler kurduğunu belirten Lavrov, ABD’nin Suriye’deki terörle mücadele üzerinden Kürtlerle ilgili sorunu çözmeye yönelik girişimlerini hata olarak nitelendirdi.

Lavrov, Kürtlerin Suriye-Irak sınırını kontrol edeceği yönündeki açıklamaların da ancak Türkiye, Suriye ve İran’ın Kürt sorunu konusundaki pozisyonunu bilmeyen birileri tarafından yapılabileceğini söyledi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER