jojobet

RUSEN[HABER]: TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan S-400 açıklaması

8 Kasım 2018, 19:13

 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava savunma Füzelerini neden aldığını anlattı. Binali Yıldırım’a göre, Ankara bütün tehditlerden kurtulmak için uçaksavar füze sistemlerine ihtiyaç duyuyor.

Ankara, Washington desteklemediği için NATO ülkelerinden hava savunma sistemi almamamıştır. Bu nedenle Rus C-400 uçaksavar füze sistemlerini satın almak için bir sözleşme imzalamıştır. RIA Novosti raporlarına göre, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’a göre, ülkenin S-400’ü Rusya’dan almaktan başka seçeneği yoktu . Binali Yıldırım’ın Açıklamasında; “NATO üyesi ülkelerden hava savunma sistemleri almak istedik, ancak ABD’den gerekli desteği alamadık. Rusya ile savunma iş birliğine girmiş olmamız gerçeği NATO üyesi olarak yükümlülüklerimizden vazgeçtiğimiz anlamına gelmemektedir.
NATO’yu terk etme niyetinde değiliz ”diye vurguladı. Türkiye Eski Başbakanı’na göre, Ankara bu konuyla ilgili olarak Moskova ile bütün tehditlerden kurtulmak için işbirliği yapıyor. Türkiye’nin modern bir hava savunma sistemine sahip olmaması nedeniyle, ülkenin hava kuvvetleri Suriye’den fırlatılan 71 füzeyi yok etmeyi başaramadı. Bundan dolayı 29 kişi öldü. Eylül ayında, Türkiye’nin Rus S-400 için ilk taksit ödemesini yaptığımızı hatırlayalım. Uçaksavar füze sistemlerinin temini için toplam sözleşme tutarı iki milyar doları aşmaktadır. Ankara ve Moskova’nın askeri alanda işbirliği, Amerika Birleşik Devletlerden hoşnutsuzluğuna yol açmış, buna karşılık ABD Türkiye’ye yaptırım uygulanması gerektiğini belirtmiştir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER