RUSEN[HABER]: Türkiye ve Rusya terörle mücadelede işbirliği

8 Kasım 2018, 19:54

Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Rusya ve Türkiye’nin bazı fikir ayrılıklarına rağmen Suriye’de terörle mücadele amacıyla hem iki tarafla hemde çok taraflı formatlarda işbirliği imkanı koruduklarını bildirdi.

Kosaçev Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Dışişleri Komisyonu ortak toplantısında yaptığı açıklamada, “ Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin her konuda fikirlerimiz aynı değil. Fakat en önemlisi bu koşullarda bile iki ülke hem iki taraflı hem de çok taraflı formatlarda Suriye’de terör kaynaklarının yok edilmesi amacıyla işbirliği imkanının korunmasıdır. Suriye’deki durum Rusya ve Türkiye’nin diyaloğunun en önemli konularından birisidir” ifadesini kullandı.

Parlamenter, İki ülke arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin aktif bir şekilde geliştiğini belirterek, “2018 yılının ilk 8 ayında Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi yüzde 30 arttı. Bu bizim için rekor düzey değil, fakat olumlu bir eğilim” dedi.
Kosaçev, Rusya ve Türkiye ikili ilişkilerinin asırlara dayanan ve kolay olmayan bir tarihi olduğunu hatırlatarak, “Fakat bizim vatandaşlarımız hiçbir şekilde bu tarihin rehineleri değildir ve bizim bunun farkında olmamız çok önemli” dedi.

Kosaçev şu şekilde devam etti:
“Maalesef yeni tarihte de trajik bir olay oldu. Ben Rus uçağının vurulduğu 2015-2016 yıllarında ki olaylardan bahsediyorum. Fakat ikili ilişkilerimizdeki bu sarsıntılar aşıldı. Bunlar geçmişte kaldı.

Bu hem iki ülke liderlerinin iradesinin bir sonucu, hem de Rusya ve Türkiye’nin en zor koşullarda bile ileriye gitme isteğinin bir göstergesidir.”

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER

Copyright © 2019. Rusen.Org | Ankara Türkiye