RUSEN[KÜLTÜR]: Kremlin Sarayı, Rusya’nın nasıl siyasi simgesi haline geldi?

24 Kasım 2018, 23:27

“Kremlin” olarak bilinen yapılar eski Rusya’da geleneksel kalelere verilen isimlerdi. Günümüzde ise birçok Rus kentinde Kremlinler bulunmakta ve iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak Moskova’da bulunan Kremlin, bugün ülkenin siyasi merkezi haline gelmiştir.

 

 

Kremlin Sarayı her dönemde bu hali ile görünmüyordu. Son 800 yılda birçok kez tamamıyla elden geçirilmiştir. 14.yy’e kadar Moskova Prensleri, büyük şaşkınlık yaratan ve genellikle meşeden yapılan ahşap saraylarda yaşamaktaydılar.

 

Ancak bu ahşap saraylar ve kaleler, Moskova için uygun güvenlik düzeyinde değildi. Bu sebeple ilk olarak 1367-1368 yıllarında kireçtaşlarından yapılma kaleler inşa edildi. O dönem için Avrupa’nın zapt edilemez kaleleri arasında gösteriliyordu. Ancak kireçtaşı sağlam bir malzeme olmadığı için doğal sebeplerden ötürü sık sık tamir edilmek durumunda kalıyordu. Moskova prensleri ise buna yeni bir çözüm bulmak için bugün bildiğimiz Kremlin şeklinde ki kaleler inşa ettirmeye karar verdi. Beyaz kireçtaşları sökülerek yerine kırmızı tuğlaların kullanıldığı kaleler yapıldı ancak 20.yy’e kadar beyaz badanalı olarak kullanıldı.

 

17.yy’nin başlarında büyük siyasi krizler içerisinde yer alan Moskova, 1610-1612 yıllarında Polonya-Litvanya birlikleri tarafından işgale uğradı. Bu Kremlin’in gördüğü en uzun işgaldi. Sonraki dönemde ise Rusya İmparatorluğu güçlenerek sınırlarını genişletti ve Kremlin askeri önemini kaybetti. Silahlalar kaldırıldı ve kuleler dekoratif rol oynamaya başladı.

 

Napolyon, 1812 Rusya seferi sonrasında Moskova’yı işgal etti. Kış mevsiminin yaklaşması ile beraber Napolyon geri çekilme kararı verdi ve Kremlin’in hava uçurulmasını emretti. Ancak sağanak yağmur ve yerli halkın girişimleri sayesinde Kremlin kurtarıldı.

 

18.yy’nin başlarında başkent St. Petersburg’a taşındı. Kremlin o dönem siyasi önemini yitirmiş olsa da 1917’de Bolşevik İhtilali sonrasında başkent tekrar Moskova’ya taşındı ve Rusya yöneticileri Kremlin’e döndü. Moskova’nın başkent olması ile birlikte Kremlin Sarayı tekrardan ülkenin siyasi merkezi haline geldi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER