RUSEN[KÜLTÜR]: Tarih boyunca Rusların kaybettiği 4 büyük savaş

21 Kasım 2018, 22:50

Rusya, tarih boyunca birçok savaş içinde yer almıştır. Bu savaşlardan bazıları Rusya için gerçekten büyük bir mağlubiyetle sonuçlanmıştır. Rus siyasi tarihi açısından önemli olan bu savaşlar zaman içerisinde yapılan yeni askeri ve politik girişimler sonrasında telafi edilmeye çalışılmıştır.

  • Kalka Nehri Savaşı (1223)

Rusya’nın, 1237 yılında Moğollar tarafından işgal edilmeden önce birbirleriyle karşılaştıkları ilk büyük savaş olma özelliğini taşır. 1223 yılında Moğollar ile Ruslar karşı karşıya geldi. Kaynaklarda yer alan sayılar farklı olsa da Rus ordusunda daha fazla asker olduğu düşünülmektedir. Moğollar ilk olarak Kuman topraklarına yöneldiler. Kumanlar askeri olarak yetersiz olduğu için Rus Prensliklerinden yardım istedi. Moğolların geri çekilmeye başlaması ile zafer kazandıklarına inanan Rus-Kuman ordusu uzun bir süre Moğolları kovaladı. Ancak stratejik bir bölge olan Kalka Nehri’ne geldiklerinde Moğollar durup savaşmaya başladı ve Rus-Kuman ordusunun çok büyük bir kısmını yok etti. Geride kalan Rus-Kuman yöneticileri ise öldürüldü. Bu savaş sonrasında Rus topraklarında başlayan Moğol korkusu, 1237 ülkenin işgal edilmesiyle sonuçlanmıştır.

 

  • Narva Savaşı (1700)

Büyük Kuzey Savaşı olarak da bilinen Rus-İsveç savaşıdır. İsveç yeni bir bölgesel güç olma yolunda iken Rusya ile karşı karşıya gelmiştir. 40,000 kişilik Rus ordusuna karşın çok iyi eğitim almış ve en yeni askeri teknoloji donatılmış 9,000 kişilik küçük bir İsveç ordusu savaşmıştır. Savaş başladıktan sonra Rus kuvvetleri, İsveç ordusuna karşı koyamadı ve büyük bir mağlubiyet alarak geri çekilmek durumundan kaldı. Savaş sonrasında Çar I. Petro, ordusunu yenileme yoluna gitti ve askeri ve teknolojik sistemleri ordusuna uyguladı. İsveç Kralı XII. Charles ise Rusların artık bir tehdit olamayacağı düşüncesine kapıldı ve yaklaşık dokuz yıl sonra gerçekleşecek olan diğer Rus-İsveç savaşında mağlup oldu.

 

  • Austerliz Savaşı (1805)

1700 İsveç yenilgisinden bu yana Rusların almış oldukları en büyük yenilgidir. Tarihte Napolyon savaşları olarak da bilinmektedir. Yine kendisinden az bir ordu ile karşılaşan Rusya, Avusturya ile ittifak yaparak Fransa’nın karşına çıkmıştır. Fransızlar çok az  kayıp vererek Napolyon’un üstün askeri yöntemleri ile Rus-Avusturaya ordusunu büyük bir yenilgiye uğrattı. Bu yenilgi ile Rus toplumu büyük bir şok yaşadı.

 

  • Kiev Savaşı (1941)

1941’de başlayan Barbarossa Harekâtı ile Rusya 2. Dünya Savaşında Almanya ile karşı karşıya gelmiştir. Rusya, Almanlarının asıl hedefinin Moskova olduğunu düşünmekteydi. Bu yüzden Ruslar ordusunun büyük bir kısmını Moskova savunması için ayırmıştı. Hitler ise Moskova’ya hareket eder gibi ilerleyip aniden Kiev üzerine yöneldi. Ruslar gerekli önlemi zamanında alamadılar. Büyük bir direnişle karşılaşan Alman ordusu sonunda Rusları mağlup ederek Kiev’i işgal etti. Bu savaşta Rusya tarafında yaklaşık 700,000 asker ve sivil hayatını kaybederken, Almanlar ise yaklaşık 125,000 kayıp vermiştir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER

Copyright © 2019. Rusen.Org | Ankara Türkiye