Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz’dan yeni yıl mesajı

31 Aralık 2018, 15:14

‘‘Geride bırakmakta olduğumuz 2018 yılını bitirip 2019’e merhaba diyoruz.

Yeni yılda insanlığın bütün gücünü dürüstlüğe, doğruluğa ve barışa adadığı bir yıl temenni ediyorum. Bölgemizde yaşanan savaşlar, felaketlerin olduğu bir ortamda evlerinden vatanlarından ayrı olan Suriyelilerin dramına ve Filistinli Müslümanların acılarının da eklendiği bir yılı da geride bırakmak üzereyiz.

Tüm acıların geride kalması için tüm insanlığın sağ duyusuna ihtiyaç var. Daha güzel bir dünya mümkün. Bunu gerçekleştirebilmenin yollarını arayıp bulmak tüm dünya liderlerinin ve uluslarının ortak gailesi ve çabası olmalıdır” dedi.

2018’nin özellikle yakın coğrafyamızdaki birçok insan için felaketlerle dolu bir yıl olarak hafızalarımızda yer ettiğini, Orta Doğu’nun kan gölüne döndüğünü, Afrika’nın yoksullukla mücadele ettiğini, dünyanın birçok yerinde de terörün acılar yarattığını vurgulayan Prof. Dr. Salih Yılmaz, böylesi bir ortamda 2019 yılının herkese ödevlerle geldiğini dile getirdi.

‘‘Hepimize düşen görev dini, dili, ırkı ne olursa olsun, herkesin birbiri ile barışık bir yıla adım atmasını sağlamaktır.”

RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, ‘‘Evet, belki bu tüm problemleri gideremeyebiliriz. Fakat tüm bu problemleri giderebilmek için çalışmalıyız. Savaşa karşı barışı, yoksulluğa karşı refah ve eşit dağılımı ön plana çıkarmalıyız.  Kadınlara daha güvenli bir gelecek sunabilmek, şiddete karşı mücadele edebilmek, çocuklara daha iyi bir gelecek sağlayabilmek için yeni yıl bize bir ödevle geliyor. Hepimize düşen bu görev, dini, dili, ırkı ne olursa olsun, yaşadığı coğrafyaya herkesin sahip çıkması ve herkesin birbiri ile barışık bir yıla adım atmasını sağlamaktır’’ dedi.

Türk Dünyası geleceğe emin adımlarla bir ve beraber yürümelidir.

Türk Dünyasının yekvücut olması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, ‘‘Ortak kültürümüzün yaşatılacağı, tüm Türk Cumhuriyetlerin birbirleriyle ilişkilerinin en üst düzeye çıktığı, tüm Türk halklarının birbirleriyle kaynaştığı bir yıl diliyorum’’ diyerek Türk Cumhuriyetleriyle Türkiye’nin ilişkilerinin sarsılmaz ve güçlü bağlarla birbirine bağlanmasını vurguladı.

Türk-Rus dostluğunun ve dayanışmasının güçlendiği bir yıl olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Salih Yılmaz;

“2019 yılı Rusya’da Türkiye yılı, Türkiye’de ise Rusya yılıdır. Dost ve komşu iki ülke olan Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu, asırlar öncesine uzanan ilişkilerini karşılıklı güven ve işbirliği temelinde ve halklarımızın yararına olacak şekilde yeni ufuklara doğru ilerletmeye kararlıdır.

Bu vesileyle Rusya Federasyonunda yaşayan tüm toplulukların yeni yılını kutluyorum. Yeni yılın dostluğumuzu daha da artıracak bir yıl olmasını temenni ediyorum. İki toplumun insanlarının birbirlerini anlaması ve devamlı diyalog içerisinde olmasıyla bölgemizdeki bir çok soruna çözüm getireceğime inanıyorum’’ dedi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER