Rusya da BM’de reform istiyor

3 Ekim 2017, 22:31

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler’de (BM) reform yapılmasını desteklediklerini ancak değişikliklerin BM üyelerinin görüşleri alınarak yapılması gerektiğini söyledi.

Putin, Rusya’da göreve başlayan büyükelçilerin güven mektuplarını kabul ettiği törende BM’de reform yapılmasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Rus lider, “Rusya, BM’nin etkinliğini artırma hedefine bağlılığını koruyor. BM’de reform yapma ve BM’yi günümüzün gerekliliklerine adapte etme fikrini destekliyoruz” dedi.

Putin, değişikliklerin tüm BM üyelerinin onayıyla olmasa da oy çokluğuyla hayata geçirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Bu arada Putin, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları esas alınarak çözülmesinden yana olduklarını söyledi.

Rusya’da göreve başlayan büyükelçilerin güven mektuplarını aldığı törende konuşan Putin, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları esas alınarak adil bir şekilde çözülmesini desteklediklerini ifade etti.

Putin, “Rusya, Kıbrıs sorunu için BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak kapsayıcı, adil ve yaşayabilir çözüm bulunmasını tutarlı bir şekilde destekliyor” dedi.

Öte yandan Putin, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in bu ay Rusya’yı ziyaret edeceğini belirtti.

Rusya ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin dinamik şekilde geliştiğini ifade eden Putin, “Anastasiadis’in bu ay Rusya’ya yapacağı ziyaret sonucunda çeşitli alanlarda önemli belgelerin imzalanacağından eminim” diye konuştu.

 

 

Etiketler: ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER