Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov : Rusya,İran ve Türkiye ile birlikte Suriye anayasa komitesinin oluşturulması için çalışıyoruz

28 Kasım 2018, 00:59

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın İran ve Türkiye ile birlikte Suriye anayasa komitesinin oluşturulması üzerinde aktif olarak çalıştığını bildirdi.

Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı görüşmede, “Orta Doğu ve Afrika’nın doğusundaki durum hakkında çok yararlı bir görüşme yaptık. Özellikle BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 numaralı kararı temelinde Suriye’de siyasi sürece değindik. Rusya Astana sürecinin garantör ülkeleri ile Ocak ayında Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde varılan anlaşmalar çerçevesinde anayasa komitesinin oluşturulmasının tamamlanması üzerinde aktif olarak çalışıyor” dedi.

Lavrov, Moskova’nın Suriye konusunda kilit Avrupa ülkeleri ile üst düzey temasların geliştirilmesinde ilgili olduğunun altını çizerek, “27 Ekim’de İstanbul’da Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya’nın liderlerinin bir araya geldikleri ve BM Güvenlik Konseyi’nin karasında alınan hedeflere ulaşılmasındaki ortak isteğin görüşüldüğü temasların gelişmesini istiyoruz. Rusya Fransa ile Suriye’ye insani yardım göndermeye devam etmeye hazır” dedi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER