Rusya, İkinci Dünya Savaşı’na ait yeni belgeler açıkladı

10 Eylül 2019, 15:49

Rusya Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanlığı İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıç dönemine ilişkin olayları anlatan eşsiz belgeleri, özellikle Polonya’dan gelen tehdidi açıkladı. Materyaller yeni multimedya bölümü “Savaşın eşiğinde kırılgan barış” da yayınlandı.

Bakanlık, ortaya çıkan belgelerin “neden bu kadar zor bir askeri-politik durumda farklı kararların alındığı” fikrini verdiğini belirtti. Almanya ile Sovyetler Birliği (Molotov-Ribbentrop Paktı) arasındaki saldırganlık karşıtı anlaşmanın imzalanmasının 80. yıldönümüne adanmış yeni bölüm ise tarihi tahrif etme girişimleriyle mücadele etmek ve Büyük Anavatan Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sonuçlarını gözden geçirmek için tasarlandı.

Açıklanan belgeler arasında Kızıl Ordu Komutanı Boris Şapoşnikov’un Sovyetler Birliği Mareşali ve Komünist Parti yöneticisi Kliment Voroşilov’a gönderdiği bir not var. Bu not çeşitli devletlerin hem bağımsız olarak hem de askeri ittifaklar ve blokların bir parçası olarak ortaya çıkabileceği askeri tehdidin değerlendirmesini içeriyor.

 

 

Belgenin önemi ve gizliliği, Şapoşnikov’un daktilo sekreterinin yardımına başvurmadığı, 31 sayfalık raporu bağımsız olarak yazdığı gerçeğiyle vurgulanıyor. Sovyet askeri uzmanlarına göre, bu dönemde Sovyetler Birliği için muhtemel tehdit sadece Almanya ve İtalya’nın askeri ittifakı değil, faşist bloğun “yörüngesinde” olan Polonya idi.

Şapoşnikov, Sovyetler Birliği’nin iki cephede savaşmaya hazır olması gerektiğini belirtmişti. Batıda Almanya-Polonya’ya karşı ve kısmen İtalya’ya, doğuda ise Japonya’ya karşı.

Belgeden, savaşın arifesinde Almanya ve Polonya’nın 160’tan fazla piyade bölümünü, 7 binden fazla tank ve 4,5 bin uçağı bir araya getirebilecekleri izliyor.

Belgede belirtildiği üzere, savaşın arifesinde Almanya ve Polonya 160’tan fazla piyade bölümünü, 7 binden fazla tank ve 4 bin 500 uçağı bir araya getirebildiler. Karşılaştırma için Voroşilov, Mayıs 1939 tarihinde İngiliz ve Fransız askeri heyeti ile görüşmelerde Moskova’nın 136 bölüm ve 5 bin uçak kurabildiğini açıkladı.

 

 

Materyaller 1949’da Alman deniz subayı Hermann Boehm tarafından derlenen 1939’da Polonya’ya yapılan saldırı sırasında 2. Alman Ordusu Birliği’nin askeri operasyonlarını anlatıyor. Bu belgede Alman ordusunun nasıl gizlice, tatbikatlar adı altında saldırılar düzenlemeye hazırlandığı belirtildi. Alman generalinin ifadesi, Polonyalıların şiddetli direnişine tanıklık ediyor, Varşova ve Modlin kalesi için yapılan savaşların yoğun seyrini anlatıyor.

İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939’dan 2 Eylül 1945’e kadar altı yıl sürdü ve son savaşları Uzak Doğu’da idi. Savaşa 1 milyar 700 milyon nüfusa sahip 61 devlet katıldı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER