jojobet

Rusya ve Katar ilişkilerinde yeni dönem

29 Mayıs 2021, 20:28

Rusya’nın Davos’u olarak adlandırılan, 24. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu bu yıl Covid-19 gölgesinde yapılacak en büyük organizasyonlardan olacak. 2-5 Haziran’da gerçekleşecek olan SPİEF’21 zirvesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yıl olduğu gibi bu yıl da katılacak. Geçtiğimiz yıldan farkı ise, Putin ve heyetinin organizasyona bizzat iştirak edecek olmalarıdır. Doha yönetimi, Katar Emiri Temim bin Hamed es-Sani’in bizzat katılımıyla SPİEF’21’e en üst düzey bürokrasisiyle temsil edilecek. Rusya Devlet Başkanı Putin ile de yüz yüze görüşmelerin gerçekleşeceği bu zirvede, iki ülke için önemli anlaşmalar gerçekleşecek. Bu organizasyon münasebetiyle, iki ülke ekonomik olarak da ilişkilerini farklı boyuta taşımak istiyor.

Katar ve Rusya yakınlaşması basında pek yer almasa da Körfez ülkeleri için önem teşkil etmektedir. Öncelikle, SPİEF’21 zirvesi ile iki ülkenin ilişkileri pozitif yönde ilerleyecektir. St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu Davos’un alternatifi olarak görülmesinden dolayı tanıtım ve saygınlık açısından da büyük bir organizasyon olacak. Örneğin; 2019 yılında SPİEF’a konuk ülke olarak Çin davet edilmişti. 2021 zirvesine ise şimdi Katar konuk ülke olarak organizasyonda yer alacak. Böyle önemli ülkelerin katılımıyla organizasyon istenilen uluslararası ağırlığını da ortaya koymaktadır.

Ayrıca; SPİEF’21’e katılanların listesi de hayli fazla ve konuk ülkeler tarafından hayli ciddiye alınmaktadır. Rus diplomasisinin tam desteğini alan SPİEF organizasyonunu yapan ROSSKONGRES ekibi işlerinde ne kadar başarılı oldukları da ortada.

SPİEF’21 Covid-19 Sonrası Yeni Dünyaya Ne Getirebilir?

Rusya ve Katar arasındaki ikili ilişkiler, 2019 yılında yatırım ve ticaret anlaşmalarıyla bir üst düzeye taşındı. Ardından 2020 şubatında vize muafiyetiyle iki ülke arasındaki ilişkiler daha da ilerledi. 2019 öncesinde iki ülkenin ikili ilişkileri dostaneden çok Ortadoğu sıcağında, soğuk rüzgarların estiği ilişkilerdendi. Ancak bu rüzgâr, 2019 yılında sıcak rüzgarlara kendini bıraktı ve iki ülkenin ilişkileri gün geçtikçe samimi ve dostane bir havaya dönüştü. Katar’ın yakın geçmişte uğradığı ambargo dikkate alınırsa, Katar gıda güvenliği için Rusya ile ekonomik iş birliği kararını daha da sağlama alacaktır. Doha yönetimi, Rusya ile daha önce savunma sanayisi iş birliği imzalamış ve hatta S-400 mutabakatında bulunmuştu. Rusya ise sürekli zorlayıcı yaptırımlardan dolayı ekonomisine yatırım yapmakta ve Katar’ı da önemli bir yere koymaktadır. İki ülkenin kazanımları kazan kazan prensibine dayalıdır. Katar’ın ve Rusya’nın ticaret hacmi 80 milyon dolar civarında. İki ülke aynı zamanda enerji sektöründe ise iki ülke rakip durumda. Hatta Rusya’nın siyasi nedenlerle doğal gaz tehdidinde bulunduğu ülkeler için Katar, alternatif tedarikçi konumundadır. Örneğin; Suriye’de Katar, Rusya’nın rakiplerinden biri ama Türkiye’nin içinde olduğu Rusya-Katar- Suriye masasında değerlendirme yapılırsa; Suriye’nin yeniden inşasında hatta Çin’i de içine alacak (Bir Kuşak Yol) dahilinde ortak iş birliği kararı çıkması da mümkün olacaktır.

SPİEF’21’de iki ülke, ilişkilerini farklı boyutta ele alınması ve daha da ileri düzeye taşınması için büyük fırsat olarak görülmektedir. Zira bu iki ülke, dünyadaki en önemli doğalgaz üreticisi olarak kabul edilmektedir. Doğalgaz İhracatçılar Forumunun (GECF) ve Gaz-OPEK’e dönüştürülmesi göz önünde bulundurursak, SPİEF’21’den yeni bir enerji koordinatörlüğünün doğuş yeri olması da mümkün. 10 gün sonra SPİEF’21 zirvesinde iki ülkenin ilişkilerindeki boyutu daha net olarak göreceğiz.

SPİEF’21 ve Doha Yönetimi;

Doha yönetimi; askeri istihbarat başkanı olan Ahmet ben Nasir ben Jasi el Tani’yi Moskova büyükelçisi olarak atayarak, Moskova ve Doha ilişkilerinin hem savunma hem istihbarat hem de yatırım odaklı olacağı aşikâr. Doha’nın Moskova büyükelçisi göreve gelir gelmez Rus gazetesi Kommersant’a verdiği röportajda, karşılıklı yatırımlardan bahsederek St. Petersburg ekonomi zirvesini işaret etti. Doha yönetiminin SPİEF’i ne kadar ciddi takip ettiği ve Moskova yönetimiyle ilişkilerin gelişmesinde zirvenin büyük bir fırsat olduğunun da farkındadır. SPİEF’21, bu nedenle iki ülke için en önemli zirvelerden biri olarak kabul edilmektedir. İki ülke,ticaret hacmini artırmayı ve birçok alanda iş birliği yapmayı planlıyor.

Sonuç olarak; Rusya ve Katar’ın üst düzey katılımıyla gerçekleşecek olan SPİEF’21 zirvesi büyük ihtimalle Ortadoğu’nun siyasi geleceğini de etkileyecek ciddi kararlara gebe. Ancak bu zirvede alınan kararlarda mutabık kalınır mı yoksa Astana gibi belli konjonktürel hedefler dahilinde hayata geçirilir mi bilinmez. Her şeyi zaman gösterecek.

 

Araştırmacı -Yazar

Saslanbek İsaev

 

Etiketler: , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER