jojobet

perabet

casibom

sekabet

Rusya’da Kırım ve Donbass tartışması

17 Eylül 2017, 21:04

Ukrayna’nın doğusunu kontrol altında tutan Rusya yanlıları 2019’dan sonra Rusya’dan yardım alamayabilir. Konuyu bu başlıkla gündeme taşıyan RBC gazetesinin haberinde, hükümetin Kırım ve Kaliningrad bölgelerine daha fazla kaynak ayırma düşüncesiyle “bazı bölgelere yapılan insani yardımdan” vazgeçilebileceği bilgisi yer aldı.

RBC kaynakları “bazı bölgelerden” kastın Donbass’taki “halk cumhuriyetleri” olduğunu ifade ediyor. Gazete haberi Kırım’la ilgili meşhur slogana atıfla ‘Kırım bizim ama Donbass değil’ başlığıyla sundu.

RBC’nın edindiği bilgiye göre önümüzdeki üç yılda 165 milyar rublelik (2,9 milyar dolar) kaynak Kırım, Sivastopol ve Kaliningrad’daki altyapı, sağlık, enerji ve ulaşım yatırımlarına aktarılacak.

Bununla birlikte gazeteye yakın kaynaklar, Rusya’nın “insani yardımı” kesse bile, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından ilan edilen DNR ve LNR cumhuriyetlerine yardımı sürdüreceği düşüncesinde.

ABD’nin Kırım ve Donbass Planı var.

2017 yılı başında ABD Başkanı Donald Trump için  ‘Kırım’, ‘Donbass’ ve ‘yaptırım’ planı hazırlanmıştı. Trump’ın avukatı Michael Cohen, iş ortağı Felix Sater ve Ukraynalı muhalif milletvekili Andrey Artemenko tarafından hazırlandığı belirtilen planda Kırım ve Donbass konusuna dair şöyle bir çözüm önerilmişti.

New York Times’ın sayfalarında yer verdiği planda, ‘Ukrayna’nın doğusundaki tüm Rus güçlerinin geri çekilmesi, Kırım’ın 50-100 yıllığına Rusya’ya kiralanması, bu sürenin sonunda referandum yapılması ve yaptırımların kaldırılması’ yer alıyor. Şubat 2017 başında dönemin Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’e iletildiği belirtilen planla Rusya-Ukrayna ilişkilerinin normalleşmesi hedefleniyor.

Ukrayna basınına konuşan Artemenko ise hazırladıkları planda kira süresinin 30-50 yıl olarak öngörüldüğünü belirtmişti. Kira süresinin sonunda referandum yapılacağını kaydeden Artemenko, yarımadanın nihai aidiyetinin bu şekilde belirleneceğini ifade etmişti.

DONBASS UKRAYNA’YA VERİLECEK

Artemenko’nun sözlerine göre, plan dahilinde Donbass, Ukrayna’ya iade edilecek ve ağır suç işlemeyen herkes için af ilan edilecekti. Daha sonra Donbass’ın kalkınması için çeşitli ülkelerin kaynak aktaracağı bir fon kurulacağını söyleyen Artemenko, Rusya’nın Kırım için ödeyeceği kira ücretinin de bu fona aktarılacağını kaydetmişti.Ukraynalı vekil, bu maddelerin hayata geçmesinin ardından yaptırımların kaldırılacağını ve Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin yeniden kurulacağını ifade etmişti. Fakat bu plan hakkında hem Rusyaa hem Ukrayna hem de batı’dan herhangi bir olumlu-olumsuz dönüş olmadı.

 

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER