jojobet

perabet

casibom

sekabet

Rusya’da Tataristan’ın özel statü yeniden gündemde

24 Eylül 2017, 22:09

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin “özel statüsü” konusu yeniden gündemde. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, süresi dolan ve Kremlin’in yenilemeye yanaşmadığı Tataristan için özerk ve özel yetkiler belirleyen anlaşmada ısrar edilmeyeceğinin sinyalini verdi.
Moskova ile Kazan arasında ilk kez Boris Yeltsin’in başkanlığı döneminde 1994’te imzalanan, Tataristan Cumhuriyeti’nin federasyon içindeki özerk ve özel yetkilerinin belirlendiği anlaşma, son olarak 2007’de yenilenmişti. Anlaşmanın süresi geçen temmuz ayında doldu.

Kommersant gazetesinin habeirne göre, Tataristan Devlet Konseyinde yıllık konuşmasını yapan Minnihanov, Moskova ile ilişkilerin “özel statü”yü belirleyen anlaşma olmadan da düzenlenebileceğini söyledi.

Rusya’da 2018 devlet başkanlığı seçimlerine, ülkeye yönelik çok ciddi dış baskların olduğu bir dönemde girileceğinin altını çizen Minnihanov, ülkenin mümkün olduğu kadar fazla seferber olması gerektiğini söyledi.

Tataristan’ın “özel statüsü” konusuna da değinen devlet adamı, “Bu tür anlaşmalar son dört yüzyıl boyunca federal merkez ile olan ilişkileri belirledi. Bu anlaşmalar çok önemli tarihi rol oynayarak, devletin güçlenmesini sağladı” dedi.

Ancak merkezi yönetim ile olan ilişkilerin, herhangi bir anlaşma imzalanmadan da yürütülebileceğini belirten Minnihanov, “gerekli insiyatiflerin ve projelerin hayata geçirilmesi” durumunda Tataristan’ın Rusya Federasyonu’ndaki tüm imkanlardan yararlanabildiğini söyledi.

2015’den bu yana Rusya Federasyonu’nda “başkan” sıfatını Putin dışında kullanan tek yerel lider Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov.

Kazan ile Moskova arasında 1994 yılında imzalanan ilk anlaşma, Tataristan’a vergilerin yüzde 50’sini kendi bütçesine aktarma, tutuklulara cumhuriyet mahkemelerinde af verilmesi gibi haklar tanıyordu. Daha sonra bu haklar büyük ölçüde azaltılırken, özel statü daha çok sembolik hal almıştı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER