jojobet

perabet

casibom

sekabet

Rusya’da Türk ortaklı Sberbank 5. yılını kutladı

22 Eylül 2017, 20:54

Rusya’daki adıyla Sberbank 5. yılını, Türkiye’de ise DenizBank 20. yılını kutladı. İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen özel etkinliğe iş dünyasının, kültür-sanat ve medya camiasının önde gelen isimleri katıldı. Yaklaşık 2000 davetlinin ağırlandığı gecede, DenizBank’ın 20 yıllık öyküsü ve gelecek planları konuşuldu. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş konuşmasına başlamadan önce Frank Sinatra’nın My Way isimli şarkısını söyledi.

Etkinlikte konuşan Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı Gref, DenizBank’ı satın aldıkları dönemde bankanın 300 bin kişilik ailelerine heyecan getireceğine ve bir sinerji yaratacaklarına inandıklarını, 5 yıllık birliktelik süresince de bunu başarmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

DenizBank’ı 2012’de Orta ve Doğu Avrupa’da inovasyon odağı haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Gref, gelinen noktada 2014 ve 2016’da dünyada, 2015’te ise Avrupa’da “yılın en inovatif bankası” olmayı başarmış bir bankaya sahip olduklarını söyledi.

Gref, “5 yıllık süreçte çıtayı yukarıya taşıdık. Yakaladığımız göz kamaştırıcı başarılar, yerini çok daha iyilerine bırakacak. DenizBank, ailemizin en genç üyesi olmasına karşın grubumuzun inovasyon üssü konumunda bulunuyor. Artık DenizBank’ın ismini duyduğumuzda, inovatif şirketler reytinginde ilk sıralarda yer alan, hem ulusal hem de küresel düzeyde iş dünyasına örnek teşkil eden bir kurumdan bahsedildiğini biliyoruz. Bu çok kıymetli.” ifadelerini kullandı.

Buraya ilk geldikleri dönemde Türkiye ile ilgili fikri sorulduğunda “Türkiye’nin ikinci vatanı olduğunu” söylediğini, bugün de aynı duyguları taşıdığını dile getiren Gref, “Başarılarla geride kalan 5 yıllık dönemin ardından mutlulukla ifade etmek isterim ki, iyi ki bu satın almayı yapmışız.” dedi.

Ardından konuşmasına başlayan Ateş, “1997 yılında zorlu bir misyonu yerine getirmek üzere küçük bir odada büyük hayaller kurarak çıktığımız yolda bugün, Türkiye’nin en büyük 5 özel bankasından biri olan DenizBank’ın 20. gurur yılını kutluyoruz. Bu yolculukta, her zaman öncelikli motivasyonumuz ülkemize, müşterilerimize, birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza ve hissedarlarımıza değer katmak oldu. Biz onlara değer kattıkça, DenizBank da değerlendi. Sberbank hissedarlığında 5. yılımızı da kutladığımız bu özel gün vesilesiyle belirtmek isterim ki, Sberbank’ın küresel vizyonundan aldığımız ilham ve özgüvenle gelecek 20 yıllar için daha büyük hayaller kurmaya hazırız” dedi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise 20 yıllık yolculuklarında sektörünün devler liginde yer alan, marka değerini kanıtlamış ve finansman sağladığı dev projelerle adından övgüyle söz ettiren bir kurum olmayı başardıkları için büyük gurur duyduklarını söyledi. Ateş şöyle konuştu; “Ünlü ozanın deyişiyle ‘Uzun ince bir yoldu’ bizimki. 1997 yılında 81. sırada, bir kişiyle başladığımız yolculuğumuzda, bugün 15 bin kişilik güçlü bir aile olarak Türkiye’nin en büyük 5 özel bankasından biri olmanın onurunu yaşıyoruz. Çalışanlarımızın aileleriyle birlikte düşündüğümüzde DenizBank’ın öyküsünü, yüzbinlerin öyküsüne dönüştürüyoruz. Türkiye’nin en büyük salonlarından birini tek bir koltuk boş kalmamacasına dolduran tüm Deniz dostları sayesinde bu kıvancı bir kez daha yaşadık. Geleceğe bir eser bırakmak için çıktığımız bu yolda, tarihçemize pek çok şeref madalyası ekledik.

Ülkemize, müşterilerimize, birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza ve hissedarlarımıza değer katmayı her zaman önceliğimiz olarak gördük. Adımlarımızı, yılmadan, cesaretle ama tevazuyu hep korumaya çalışarak atmaya gayret ettik. Daima farklı bakış açıları, yenilikçi düşünceler ve ufuk açıcı fikirler peşinde olduk. Bu farklı bakış ve arayışımız, tam üç yıl arka arkaya verilen “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” unvanıyla gururlandırdı hepimizi. Aynı heyecanla gelecekte de insanımıza, toplumumuza yararlı projeleri hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Aynı zamanda Sberbank hissedarlığı altında 5. yıllarını kutladıklarını belirten Hakan Ateş, örnek gösterilen hız ve başarıda gerçekleşen entegrasyon sürecinin ardından, Sberbank’ın küresel vizyonundan aldıkları ilham ve özgüvenle yeni başarılara yelken açacaklarını söyledi.

DenizBank Genel Müdürü Ateş, 2006 yılındaki ilk hissedar değişimine ilişkin bilgi verirken, 31 Mayıs 2006’da Dexia, Standard Chartered, Intesa ve Societe Generale’nin her birinin ekipleriyle geldiğini bildirdi. Dataroom’ların kapalı olduğunu, her odada bir bankanın bulunduğunu aktaran Ateş, Dexia yöneticisi Axel Miller ile Ahmet Nazif Zorlu’nun görüştüğünü, Dexia’nın teklifi üzerine Zorlu’nun Sultanhamam birikimi ve kıvrak ticari zekası ile sıkı bir pazarlık yürüttüğünü söyledi.
O gece DenizBank hisselerinin Dexia’ya, “tarihin en yüksek çarpanı” olan 4,7 ile satışını ve 3 milyar 250 milyon TL’nin Türkiye’ye net döviz olarak girişini kutladıklarını ifade eden Ateş, Axel Miller ile bir anısını anlatırken, “Miller ile Sunset’te oturuyoruz. Manzara her zamanki manzara, harika bir İstanbul akşamı, köprü ışıl ışıl… Yemeğimizi yerken Axel Miller döndü, ‘Hakan, bu bankayı neden aldım biliyor musun?’ diye sordu. Derin bir nefes aldım ve ‘Neden Axel?’ dedim. ‘Sen ve ekibin için’ gibi romantik bir cevap bekliyorum tabii… ‘Şu manzarayı görmüyor musun, işte onun için aldım’ diye cevap verdi.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER