Rusya’da Türk rüzgarı

8 Temmuz 2019, 21:37

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde düzenlenen ve Türkiye’nin bu yıl partner ülke olarak katıldığı INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı’nda Türk rüzgarı esiyor. Fuarın resmi açılış törenin ardından Türkiye Milli Fuar Alanı da kapılarını ziyaretçilere açtı. Açılışı gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu fuar, katılımcı firma ve ülkelere yeni bir vizyon kazandıracak, yeni fırsatlar yakalamalarına vesile olacak.” dedi.

INNOPROM 2019 Türkiye Milli Fuar Alanı’nın açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın yanı sıra Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Rusya’nın Sverdlovsk Bölgesi Başkanı Evgeny Kuivashev katıldı.

 

BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ

Bakan Varank, açılıştaki konuşmasında, güçlü ve sürdürülebilir büyümenin lokomotifinin yüksek katma değerli üretimden geçtiğini söyledi. Üretimde katma değer artışının rekabet gücünü de aynı ölçüde artırdığını dile getiren Varank, bu sayede ülkelerin küresel yarışta öne geçtiğini, yapısal temellerini sağlamlaştırdığını ve buradan hareketle Türkiye’nin “milli teknoloji, güçlü sanayi” vizyonunu ortaya koyduğunu ifade etti.

İHRACATTA REKOR

Varank, Türkiye’nin rotasını yüksek teknolojili alanlara çevirdiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: Türkiye güçlü bir sanayi altyapısına sahip. 2018’de 168 milyar dolarlık ihracatla tarihi bir rekora imza attık ve bu tutarın yüzde 90’ını sanayi ürünlerimiz oluşturdu. Elbette bu rakamlarla yetinmek niyetinde değiliz. Ülkeler arası iş birliği bu manada önemli. Bu iş birliği, ortak yatırım, ortak üretim ve ortak Ar-Ge eksenlerinde şekillenebilir. Bu manada, INNOPROM 2019 Fuarı’nı çok önemsiyoruz. Bu fuar, katılımcı firma ve ülkelere yeni bir vizyon kazandıracak, yeni fırsatlar yakalamalarına vesile olacak. Burada hem ülkemizin sanayisinin gücünü hem de kültürel zenginliklerini yansıtacak bir fuar alanı oluşturduk.

 

ŞÖLEN HAVASI

Partner ülke olarak 25 özel sektör firması, 7 kalkınma ajansı ve 11 birlikle toplam 43 stantta yer aldıklarını belirten Varank, fuarda oluşturulan Türkiye ve Türk yemekleri tanıtım alanıyla sadece iş insanlarının değil tüm ziyaretçilerin zevklerine hitap edecek bir şölen sunmayı amaçladıklarını bildirdi.

PEK ÇOK FİRMA AYNI ALANDA

Açılışta konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov, ülkesinin 2017’de Türkiye’de bir fuarda partner ülke olarak yer aldığını anımsatarak, iki ülkenin fuarcılık faaliyetlerinde sürdürdüğü güzel bir geleneği olduğunu söyledi. Partner ülke olunan her fuarda iş çevreleri arasında iyi bir iletişim kurulduğuna işaret eden Rus Bakan Manturov, “Türkiye fuar alanında, uzay, havacılık, makina sanayi gibi alanda faaliyet gösteren, yüksek teknoloji üretimi yapan pek çok firma bulunmakta. Burada hem sanayinin temelini oluşturan üreticiler hem de geleceğe yönelik teknolojik ürünleri olan firmalar temsil edilmekte.” dedi.

RUS BAKANA MENEMEN İKRAMI

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen kurdele kesimiyle Türkiye Milli Fuar Alanı ziyaretçilere açıldı. Varank ve beraberindekiler alandaki firmaların stantlarını gezerek bilgi aldı. İki bakanın fuar alanını ziyaretinde renkli anlar da yaşandı. Varank, Türk yemekleri tadım alanında Rus mevkidaşına menemen ikram etti.

 

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER