jojobet

perabet

casibom

sekabet

Stalin’den Putin’e: Rus liderlerin kullandığı uçaklar

11 Ocak 2019, 16:03

 

Stalin’in uçmaktan çok korkan bir liderdi. 1920-1930 yılları arasında Sovyet Rusya’da hava kazaları çok fazla yaşanmaktaydı. Stalin’de bu durumdan çok fazla etkilendiğinden, trenle seyahat etmeyi seçiyordu. Stalin hayatı boyunca sadece iki defa havayolunu kullandı. 1943 yılında İran’da gerçekleşecek olan Tahran Konferansına katılmak için Bakü üzerinden Tahran’a uçtu. Bununla birlikte uçmak için bir Rus uçağı yerine Rus Hava Kuvvetlerine ait olan Amerikan yapımı C-47 Dougles Skytrain’i tercih etti.

 

Nikita Kuruşçev, 1960’ta Amerika’ya TU-95’ten esinlenilerek yapılan, TU-114 yolcu uçağı ile gitti. TU-95 ise Rus yapımı bir bombardıman uçağıdır. TU-114 çok yüksek olduğu için ABD’de bulunan mobil merdivenler uçağın kapısına yetişmedi ve bir itfaiye merdiveni ile inmek zorunda kaldı.

 

Ayrıca diğer uçuşlarında İl-18 model dört motorlu Rus uçağını kullanıyordu. Bunu tercih etmesinin sebebi ise iki adet yedek motorunun olmasıydı. Böylece kendini daha güvende hissediyordu.

 

Leonid Berejnev’de uçak seyahatini sevmeyen liderler arasındadır. Genellikle İl-62M model Rus yapımı uçağı kullanmıştır. Günümüzde bu uçaklar yolcu taşımacılığı için kullanılmamakta ancak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu model uçak ile seyahat etmektedir.

 

Boris Yeltsin bir hava felaketinde ölebilirdi. Resmi olmayan bir İspanya ziyareti sırasında, içinde bulunduğu altı kişilik uçak, Barselona havaalanına inerken piste sert bir iniş yaptı. Yeltsin hastaneye kaldırıldı ve bir omurga müdahalesi yapıldı.

 

Dimitri Medvedev’de yabancı uçakları tercih ediyor. İtalyan helikopteri Agusta Westland AW 139 ve Fransız yapımı Dassault Falcon 7X ile Airbus Corporate Jet ACJ319 ile uçuyor.

 

Vladimir Putin ise havayolunu en çok seven liderler arasındadır. 2000 yılında İkinci Çeçen Savaşı sırasında Krasnodar’dan Grozni’ye, SU-27 savaş uçağının ikinci pilotu olarak uçtu.

 

2005 yılında ise bir bombardıman uçağı olan TU-160’ı uçurdu ve bunun unutulmaz bir deneyim olduğunu belirtti.

 

Putin ayrıca planörle de uçuş yapmıştır. Ancak savaş uçağı uçurmanın daha kolay olduğunu söylemiştir.

 

Günümüzde Putin, gerçekleştireceği seyahatler için sekiz uçak ve iki helikopter arasında seçim yapabilmektedir. Genel olarak ziyaretlerinde, İl-96-300PU model uçağı kullanmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER