Türk iş dünyasından SPİEF’19 yorumu

10 Haziran 2019, 18:15

RUSEN olarak Rusya’yı yakından takip eden, durmadan Rusya’yı araştıran bir kurumuz. Uzmanlarımız Rusya ile ilgili konuları, sahada çalışarak araştırma yapmakta.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü Türkiye’nin Rusya hakkında bilgi ve tecrübe sahibi bir kurumudur. Kimliğimizle de Rusya’da da tanınan bir kurum olarak, Rusya’nın en önemli organizasyonlara davet edilen ve bu davetlere iştirak eden kurumuyuz. Fakat Rusya’da senelerce çalışarak burada iş yapmanın zorlupunu bilen Türk İş adamlarına da mikrofon uzatan, onlara söz hakkı veren bir kurumuyuz..

Katıldığımız SPİEF’19 da Türk İş Dünyasını temsil eden ANTTEQ şirketi ve yönetici ortağı olan Güven Dündar beye mikrofon uzattık. Güven bey hem ANTTEQ hakkında hem Rusya Türkiye ilişkileri hakkında hem SPİEF’19 hakkında bize bilgi verdi ve düşüncelerini aktardı. Kendisine bu söyleşi için teşekkür ederek söyleşiyi okuyucularımıza sunuyoruz.

 

RUSEN: Güven Dündar bey, kendinizi ve çalıştığınız kurum olan ANTTEQ i tanıtmanızı rica ederim.

Güven Dündar: Merhaba, İnsaat Yüksek Mühendisiyim. Yaklaşık 15 yıldır da Rusya, Türkiye, Amerika ve İngiltere gibi çeşitli ülkelerde büyük inşaat projeleri gerçekleştiren ve ciro olarak dünyanın en büyük 100 mütahitleri arasına girmiş bir şirket olan Ant Yapi ailesi içindeyim. 6 yıldır da grup şirketlerimizden Antteq bünyesinde yönetici ortak olarak görev yapmaktayım. Antteq yönetimi olarak bugüne kadar daha çok Moskova şehrindeki büyük inşaat projelerine odaklandık diyebilirim.

Son 6 yılda 2 milyon metrekarenin üzerinde inşaat projesi üstlendik. Su anda da Moskova’da ana mütehit olarak faaliyet gösteren birkaç büyük inşaat şirketinden biriyiz. Ayrıca, yine grup şirketlerimizden Ant Development ile 2 yıldır Moskova şehir merkezinde ”business ve premium” sınıfında konut projeleri geliştiriyoruz. Uzun yıllardır uluslararası projelerde kazandığımız bilgi ve tecrübe birikimini ve vizyonumuzu kendi projelerimize yansıtıp Moskova emlak pazarında bugüne kadar yapılmamışı yapmak ve pazara sunmak amacındayız.

RUSEN: Rusya’da iş yapmak nasıl bir şey?

Güven Dündar: Rusya çok kendine has bir ülke. İç dinamikleri de çok güçlü bir ülke. Her sektör için büyük bir pazar. Çeşitli siyasi krizlere ve dalgalanmalara rağmen her geçen gün de belli bir oranda büyümeye devam etmekte olduğuna inanıyorum.

Rusya’da is yapmak ise girişimciler için özellikle başlangıçta daha çok sabır isteyen bir şey. Rusya’ya vermeden birşey almanız çok da mümkün değil. Sabır ve gönül ile hedeflerinizi nakış dokur gibi işlemelisiniz.  Dünyanın büyümekte olan diğer ülkelerinde de olduğu gibi artık müşteri /alıcı beklentileri ve talebi de her gecen gün yükselmekte. Eğer doğru ürünü ve hizmeti sabırla sunabiliyorsanız iş yapmak zor değil. Belli bir oranda yerelleşmeniz ve burayı yaşamanız gerekmekte. Ancak dediğim gibi ülke çok büyük, dinamikleri yüksek ve girişime açık.

RUSEN: Neden SPİEF’19 ?

Güven Dündar: Biz Ekonomik Forumu’na özellikle Moskova’daki yeni geliştirdiğimiz emlak projelerimizi tanıtmak için Ant Development olarak katıldık. Amacımız projelerimizin özellikle hedef kitlemiz nezdinde bilinirliğini sağlamak ve  ayni zamanda şirketimizin proje geliştirme potansiyelini göstermek idi. Forum, iş adamları, devlet görevlileri ve yatırımcılar tarafından ilgi gördüğü için biz de bu anlamda hedefimize ulaştık diyebilirim.

Ayrıca, Rusya ‘nın çeşitli diğer bölgelerinden yetkili kisiler ile iletişim olanağı bulduğumuzu ve bu bölgelerdeki çeşitli inşaat projelerinin realizasyonu anlamında şirket olarak çeşitli stratejik ortaklıklar üzerinde görüştüğümüzü ve bilgi alış verişinde olduğumuzu söyleyebilirim.

 

RUSEN: SPİEF bir ekonomi etkinliği olarak ne kadar önemli? Kimler için önemli?

Güven Dündar: Bahsettiğim gibi Rusya iç dinamikleri çok güçlü bir ülke. Ben de kendi sektörümde son dönemde daha çok Moskova odaklı biri olarak, Rusya’nın Moskova’dan ibaret olmadığını bir kez daha bu Forum’da gördüm. Bu sene birçok bölgeden ve çok çeşitli sektörlerden şirketler ve katılımcılar vardı. Ayrıca, bu seneki forumda inovasyon ve teknoloji anlamında da hem devlet kurumlarının hem de özel sektörün hareketli ve hırslı olduğunu gördüm.

Bunların dışında, ekonomi tabi ki çeşitli panellerde görüşüldü ve konuşuldu ancak ekonomiyi oluşturan dinamiklerin de kendilerini göstermeleri anlamlıydı diyebilirim.

RUSEN: Türk-Rus ekonomi ilişkileri değerlendirebilir misiniz?

Güven Dündar: Son dönemde düzelmeye devam eden Türkiye – Rusya ilişkileri Rusya’da faaliyet gösteren bizleri sevindiriyor. İki devlet arasındaki ilişkiler geliştikçe büyüyen Rusya pazarında Türk şirketlerinin daha çok yer bulabileceğine inanıyorum. Rusya, ülkeler arası ekonomik ilişkiler anlamında da orta ve uzun vadeli düşünülmesi gereken bir ülke.
En zor dönemlerde Rusya’da iş yaparak başarılı olan Türk iş adamları bu tecrübe birikimini başkaları ile paylaşsın istiyoruz, bunun için çalışmaya devam edeceğiz.

Araştırmacı/ Gazeteci/ RUSEN Uzmanı : Saslanbek İsaev

SPİEF’19 St. Peterburg/ Rusya

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER