jojobet

perabet

casibom

sekabet

Ukrayna’dan koyun aldı ve zengin oldu

21 Ekim 2017, 13:07

Ukrayna’dan getirdiği koyunlarla ticarete atıldı, yıllık cirosu 1.5 milyona ulaştı

Tokat’ın Niksar İlçesi’nde 47 yaşındaki Hayati Sevinç, 7 yıl Ukrayna’da ticaret yaptıktan sonra memleketine döndü. 3 dönümlük arazi içerisinde 300 Romanov cinsi koyun ile üretime başladı.

Şu an 20 dönümlük arazide 5 bin 500 metrekare kapalı alanda koyun üreterek, Türkiye genelinde 30 kente satış yapan Sevinç’in yıllık cirosu 1.5 milyon liraya ulaştı.

Hayati Sevinç koyunların tek seferde 3-4 yavru verdiğini ve üreticiler için ekonomik kazanç sağladığını belirterek, “Şu anda Türkiye’de en iyi ticaret kapılarından bir tanesi ‘Romanov’ üreticiliği” dedi.

Niksar’da oturan evli ve 3 çocuk babası Hayati Sevinç, 7 yıl önce inşaat sektöründe ticaret yapmak için Ukrayna’ya gitti. Orada 5 yıl kalan Sevinç’in dikkatini, Romanov cinsi koyunlar çekti. Daha sonra memleketine dönen Hayati Sevinç, koyun yetiştiriciliği işine girmeye karar verdi. Ardından Ukranya’dan Romanov cinsi 300 koyun getiren Sevinç, bu koyunları kendine ait 3 dönüm arazide beslemeye başladı. Hayati Sevinç, daha sonra sayıları hızla artan koyunlar için ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Köklüce Köyü’nde 20 dönümlük arazi satın alarak Avrupa standartlarına uygun koyun yetiştirmek amacıyla tesis kurdu. Sayıları 3 yılda 5 bine ulaşan koyunlar yetiştiricilerden yoğun talep gördü. Piyasanın ihtiyacını karşılamakta zorlanmaya başlayan Sevinç’in yıllık cirosu da 1.5 milyon liraya ulaştı.

PARA KAZANMAYI BİLEN ‘ROMANOV’ ALIYOR

‘Romanov’ cinsi koyunların 13 ayda iki kez doğum yaptığını söyleyen Hayati Sevinç, “Her doğumda 3 veya 4 kuzu veriyor. Yani 13 aylık dönemde 1 koyun 6- 8 kuzu veriyor. Ekonomik getirisi çok fazla. Bizim yerel koyunumuz ‘Karayaka’ yılda 1 kuzu veriyor. Bu hayvanı bölgeye tanıtmak gerekiyor. Bunu 3 yıldır yapıyoruz. Hem ekonomik olarak hem ülkemize hayvan sayısı açığının kapanması açısından bu koyunları tercih etmek lazım. Anaç koyun satış fiyatlarımız 2 bin 500 lira, kuzu satış fiyatlarımız bin 500 lira, dişiler için bu geçerli. Bu işi akıllı kişiler tercih ediyor. Yani işi yakalayanlar, sanayiciler, bu işten para kazanmayı bilen insanlar şiddetle Romanov alıyorlar. Şu anda Türkiye’de en iyi ticaret kapılarından bir tanesi Romanov üreticiliğidir.”

Yoğun istek nedeniyle anaç koyun sayısını yükseltemediklerini söyleyen Hayati Sevinç, şöyle konuştu:

“Bu hayvanlar sütçül değil. Çok doğum yaptığı için ancak kendi kuzularını besleyebiliyor. Fakat yerel koyunlardaki sütteki yağ oranı yüzde 3, Romanov koyunun sütteki yağ oranı yüzde 7.8’dir. Yani bu bizim ‘Kömüş ineği’ dediğimiz mandanın sütü ile eşdeğer. Zaten o özelliğinden dolayı kuzularını besleyebiliyor. Eti dünyanın en kaliteli etine sahip bir hayvan. Kuyruksuz olduğu için eti yağsız, kokusuz. Türkiye’de bayanlar özellikle koyun eti koktuğu için yemezler ama bu hayvanın eti kokusuz olduğu için tadanlar bir daha vazgeçemiyor.”

ROMANOV IRKI KOYUNUN ÖZELLİKLERİ:

Romanov; kanaatkar, sıcağa, soğuğa ve iklim değişikliklerine dayanıklı, yağsız kuyruklu, orta cüsseli (koyunlar 50-55 kg, koçlar 55-80 kg), etleri oldukça lezzetli olan bir ırktır. 3-4 aylık yaşta cinsi olgunluk sağlamaktadır. Yılda iki kez gebe kalmaktadır. Mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi ve üçüz, dördüz hatta altız yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır. Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg’dır. Ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80 kg. Dişilerde 40-50 kg civarındadır. 8-9 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg’dır.

Romanov ırkının en önemli özelliği yüksek döl verimidir. Doğuran 100 koyundan 200-250, iyi bakım ve besleme koşullarında dördüz beşiz hatta altız kuzu alınabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Romanov koyunu Finn koyunu ile birlikte dünyada “kuzu makinesi” (Lamb Machine) olarak tanımlanmaktadırlar. Bu konuda Romanov ırkını, Fin ırkından ayıran ve üstün kılan üç önemli özelliği; kuzularında yaşama gücünün yüksek olması, sürü koyunculuğuna uygun özellik taşıması ve adaptasyon kabiliyetinin iyi olmasıdır. 3- 4 aylıkken cinsi olgunluğa ulaşan Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat olup diğer koyun ırklarından daha uzundur. Mevsim dışı kızgınlık özelliği nedeniyle her mevsimde çiftleştirilmesi; koyun sütü üretiminin mevsimlere dağılımını mümkün kılmakta, ayrıca yıllara göre değişen kurbanlık ihtiyacını ve kuzu eti pazarında görülen darlığın giderilmesini sağlamaktadır.

 

Romanov koyunu temini ve Ukrayna’dan ithalaat için Enstitümüze başvurabilirsiniz:

rusencenter@gmail.com

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER