Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Zelensky kimdir?

22 Nisan 2019, 14:56

 

Volodymyr Zelensky, 25 Ocak 1978’de Kryvy Rih’de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Dört yıl boyunca Moğolistan’da Erdenet’te yaşadı.  Şovmen babası Oleksandr Zelensky, Kiev Ekonomi Üniversitesinde hocalık yaparken Volodymyr’in annesi Rimma Zelenska ise mühendis olarak çalışmış ve emekli olmuştur.

 

 

2003 yılında Volodymyr Zelensky, okul arkadaşı Olena Kiyashko ile evlendi. İki çocukları var: kızı Oleksandra (2004 doğumlu) ve oğlu Kyrylo (2013 doğumlu).

Zelensky, Kiev Ekonomi Üniversitesi’ne bağlı Kryvy Rih Ekonomi Enstitüsü’nden mezun oldu. Hukuk eğitimi aldı. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

 

Zelensky, üniversitede KVN (Komik ve Yaratıcı İnsanların Kulübü, mizah TV şovu) katıldı. Bespryzornyk (Guttersnipe) adlı küçük bir tiyatro grubu kurdu. Bu arada, Oleksandr Pikalov ve Denys Manzhosov ile birlikte KVN takımı Molody Kryvy Rih’i yarattı. Daha sonra Zaporijya-Kryvyi Rih-Transit ekibinin bir üyesi oldu. Kryvy Rih Takımı hayatında bir sonraki aşamadaydı ve 1997’de Kvartal 95 Studio kuruldu ve Zelensky burada yönetmen, oyuncu ve birçok gösterinin yazarı oldu.

 

 

1999-2003 arasında KVN ve Kvartal 95 Studio ile şovlar yaparken kanallar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 2003’de KVN’den ayrıldı. Ukrayna TV kanallarından 1 + 1 TV kanalı için şovlar yaptı. 2005 yılında Evening Kvartal’ın ilk bölümleri Inter TV kanalında gösterilmeye başlandı. 23 Aralık 2010 tarihinden 3 Eylül 2012’ye kadar bu gösterileri devam etti.

 

 

Zelensky ayrıca birkaç film ve dizi filminin senaryo yazarı, yapımcısı ve aktörüdür. Svaty (Matchmakers), Lyubov u velykome misti (Büyük Şehirde Aşk), Sluzhbovy roman: nash chas (Ofis Romantizm Zamanımız), 8 pershykh pobachen (8 İlk Tarih), Ya, ty, vin, vona (Ben, Sen, O) bunlardan bazılarıdır. 2015 yılında ilk dizi TV dizisi Halkın Hizmetçisi piyasaya sürüldü. Zelensky, işte bu dizide Ukrayna devlet başkanı rolünü üstlendi.

Servant People TV şovu yayınlanmasının ardından Zelensky, dizideki karakteri Vasyl Holoborodko ile ilişkilendirildi. Bu nedenle şovmen Ukrayna cumhurbaşkanlığı görevi için aday adayları listesine dahil edildi. 2017 yılında, Kvartal 95 Studio’nun avukatları dizinin ismini siyasi parti olarak resmen onaylattılar ve marka ismini aldılar. Zelensky, 1 Ocak 2019’da Yılbaşı Gecesi’nde 1 + 1 TV kanalında adaylığını açıkladı.

Zelensky’nin 2017 yılındaki geliri 178.471$ olduğu duyuruldu. Karısı ise 29.900 dolar kazandı. Ailenin banka hesaplarında 727.500 $, 50.100 € ve 1.400 Grivnası bulunuyor.

 

 

Zelensky ailesinin bir evi ve 2 arabası var. Kendisi 2016 model Land Rover, karısı ise 2014 model Mercedes-Benz araba kullanıyor. Ayrıca Kiev’de 1 arsası bulunuyor. Ayrıca Kırım’da üç dairesinin olduğu yazılıyor. Ayrıca İtalya’nın Toskana şehrinde 15 odalı 3,8 milyon dolara ev satın aldığı söylense de Zelensky’nin Toskana’daki villasını ziyaret edip etmediği bilinmemektedir.

Ukrayna Savunma Bakanlığının açıklamasına göre Volodymyr Zelensky, 2014-2015’te dört defa zorunlu askerlik görevi çağrısına olumsuz yanıt vermiş ve askere gitmemiştir. Bununla birlikte Zelensky ve Kvartal 95 Studio’nun Ukrayna ordusu için 37.100 $ bağış yaptığı bildirildi.

Zelensky’nin 2014’te Kırım’ın Rusya’ya katılmasını desteklediği ve Kırım’a yasadışı yoldan geçtiği söylense de kendisi bunu reddediyor.

 

 

Ukrayna’da Ocak 2019’da gazeteler Zelensky’nin film şirketinin Rusya’daki üç şirket ile bağlantısını tespit ettiler.   Bu şirketler Weisberg Pictures, Platinumfilm ve Green Films’dir. Bu şirketlerin kurucusu Green Family Ltd. ise Güney Kıbrıslı bir şirkettir. Bu şirketin Ukrayna’da Kvartal 95 Studio’nun kurucu ortağı olduğu ve nihai faydalanıcılarının Volodymyr Zelensky, iş ortakları Andry Yakovlev, Borys ve Serhy Shefir ve Ihor Kolomoysky’nin müttefiki Timur Mindich olduğu bildirildi. Şirketin Güney Kıbrıs’ta ofshore hesapları da tespit edildi. Zelensky ise bu iddiaların hepsini reddetmektedir.

 

 

Zelensky’nin Çeçenistan Devlet Başkanı Kadirov’u eleştirdiği şovu dolayısıyla ölüm tehdidi aldığını da söylemeliyiz. 2014 yılında Kvartal 95 Studio, Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov’un ağladığını taklit eden bir video yayınladı. Bu video nedeniyle Çeçen asıllı Rus milletvekili Şamşil Saraliev, Twitter’dan Zelensky’ye “toprağa girmeye hazırlan” tehdidinde bulundu. Kadirov ile ilgili videonun namaz sırasında çekildiğinin ortaya çıkması üzerine Zelensky, Kadirov’dan özür diledi. Fakat buna rağmen Zelensky’nin arabası Aralık 2014’te yakıldı. 2015 yılının başında, İçişleri Bakanı danışmanı Anton Herashchenko yaptığı açıklamada faaillerin yakalandığını ve Kadirov’dan emir aldıklarının ortaya çıktığını söyledi.

 

RUSEN Ukrayna Uzmanı : İgor Adeshchenko

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER