jojobet

perabet

casibom

sekabet

Vladimir Putin’in en sevdiği tatil beldesi Rusya’ya nasıl katıldı?

29 Aralık 2018, 21:27

Tuva Cumhuriyet’i birçok kişi tarafından neredeyse bilinmeyen, Rusya’nın 85 federal bölgesinden biridir. Moskova’ya yaklaşık 4,500 km uzaklıkta olup Güney Sibirya’da, Moğolistan sınırında yer almaktadır.  Moskova’dan Tuva’ya giden hava ve demiryolu ulaşımı yoktur. Önce Sibirya’nın bir şehri olan Abakan’a uçmak ve oradan da yaklaşık 8 saat otobüs yolculuğu sonrasında Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’a ulaşabilirsiniz. Bu uzak ve ulaşımı zor olan yeri kim neden merak eder?

 

Tuva Cumhuriyeti göründüğünden çok daha ilginç bir yerdir. Burası “Şamanlar Diyarı” olarak da adlandırılmaktadır. Çok eski ve tarihi bir inanç olan Şamanizm, burada mistik varlığını devam ettirmektedir. İkinci olarak ise muhteşem bir doğa manzarası olup çeşitli su sporlarının yapılmasına uygun unsurlara fazlası ile sahiptir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ağustos 2018’de aslen bir Tuvalı olan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile birlikte bir hafta sonu Tuva’da, arazi yürüyüşü, rafting ve balık avı yaptılar.

 

İlk başlarda Tuva Cumhuriyeti  bağımsız bir Asya Devletiydi. 2. Dünya Savaşının başlaması ile birlikte Nazi Almanya’sına savaş ilan eden bu küçük ülke bir süre sonra SSCB’ye bağlanmak istedi.

Tuva Cumhuriyeti, 20. yy’ın başlarında, Rus tüccarların ilgisini çeken bir bölge idi. Zengin yeraltı kaynakları ve çok fazla hayvan sürüleri bulunmaktaydı. Bu dönemde Tuva, kısmen Çin’in otoritesi altında bulunuyor olsa da 1921 yılında Tuva Halk Cumhuriyeti olarak bağımsız bir devlet oldular ancak Rusya’ya son derece bağlıydılar.

 

1932 yılına gelindiğinde SSCB’ye sağdık ve iyi bir komünist olan Salçak Toka, Tuva Halk Cumhuriyeti’nin Başkanı oldu. Söylemlerinde sürekli Rusya’ya bağlanmanın gerekliliklerini vurguluyor ve en büyük hayalinin ise bu olduğunu söylüyordu.

 

1941 yılında Tuva Halk Cumhuriyeti, Hitler’e savaş ilan ederek bu bağlılıklarını tekrar gösterdiler. 90.000 nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin yaklaşık 8.000 kişisi asker olarak Kızıl Ordu’ya katıldı. Ayrıca altın rezervleri ile de ekonomik destekte bulundu.  SSCB’ye yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar ve Rusya’ya ne kadar bağlı olduklarını fazlasıyla gösterdiler. Savaş bitmeden 1944 yılında Tuva Cumhuriyeti, SSCB’ye bağlandı ve Rusya’nın federal bölgelerinden biri haline geldi. 1991 yılında SSCB’nin yıkılması sonrasında dahi Rusya’ya bağlı kalmak istediler.

Tuva’nın eşsiz mistik ve doğal kültürü korunarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Vladimir Putin’de bu güzelliğe karşı koyamayarak 2018 tatilini burada geçirdi ve en sevdiği tatil yerlerinden biri olduğunu belirtti.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER