M4 Karayolu neden önemli ?

2 Aralık 2019, 14:11

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de vardıkları 10 maddelik İdlib Mutabakatı’nın 8. maddesi M4 ve M5 otoyollarıyla ilgilidir. Mutabakatın 8 nci maddesine göre bu iki otoyolun yıl sonuna kadar güvenliğinin sağlanarak trafiğe açılması öngörülmektedir.

İdlib Akdeniz’e açılan bir kapıdır ve M4 otoyolu üzerindedir. Halep’e 60, Lazkiye’ye 40, Hama’ya 45 km mesafededir. M4 otoyolu Halep’ten Lazkiye’ye uzanmaktadır. M5 de Halep’ten Hama’ya uzanmaktadır.

 

Her iki otoyol da İdlib’in içinden geçmektedir. Nusayrilerin ağırlıklı olarak yaşadığı rejimin kalbi olarak nitelendirilen Lazkiye’de Rusların Hmeymim Hava Üssü, Hama’da ise rejimin hava üssü vardır. Savaşın başlangıcında önemli mücadelelerden bir kısmı bu yolların denetimini ele geçirmek için verilmiştir. Çünkü rejim açısından özellikle Lazkiye’ye giden M4 otoyolu Akdeniz sahil şeridini diğer önemli yerleşimlere bağlamaktadır. Dolayısıyla hem Rusya hem de yeni döneme kendisini Rusya üzerinden hazırlayan Şam açısından bu yolların güvenliğinin sağlanarak ulaşıma açılması önemli bir kazanım olarak görülmektedir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki otoyolun açılması konusunda “Bu, tüm Suriye halkı için de önemlidir. Bu, bölgedeki halkın ürettiği ürünlerin diğer bölgelere gitmesi bakımından da önemlidir” diyerek bu konunu önemini vurgulamıştır. Bu iki otoyolun açılması askeri ve güvenlik hâkimiyeti açısından önemli olduğu kadar, ticareti de canlandıracaktır.  Savaş sürecinde geliri önemli ölçüde düşen Şam’ı ekonomik olarak da rahatlatacaktır.

 

Öte yandan Barış Pınarı Harekâtı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle ilerleyen Milli Suriye Ordusu askerleri, YPG kontrolündeki Menbiç ve Kamışlı ilçelerini bağlayan stratejik M4 karayoluna ulaşmış ve bu yolu kontrol altına almıştır. Milli Suriye Ordusu birlikleri, Harekat’ın 4. gününde operasyonun en stratejik hedeflerinden biri olan M4 karayoluna ulaşmıştır. Bilindiği gibi harekat için ismiyle uyumlu biçimde iki önemli giriş noktası belirlenerek Ceylanpınar karşısındaki Resulayn ve Akçakale karşısındaki Tel Abyad üzerinden 480 km uzunluk ve 30-32 km genişlik olarak ifade edilen, ilk etapta Resulayn ve Tel Abyad arası 120 km genişlik hedeflenen ve M4 Otoyolu’na ulaşarak önemli bir lojistik avantaj sağlamayı amaçlayan bir dizayn ile bölgeye adım atılmış, bu askeri amaç hızla gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

M4 karayolu, Fırat Nehri’nin batısındaki Menbiç’ten, Suriye-Türkiye-Irak sınırı üçgenindeki Kamışlı ilçesine kadar uzanarak stratejik karayolu bağlantısını sağlayan bir yoldur. Halep-Haseke yolu olarak da bilinen M4, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yol Barış Pınarı Harekâtı’na kadar YPG tarafından lojistik ve ticari faaliyetleri için kullanılmaktaydı

 

M4 Karayolu Neden Önemlidir?

Bu yol her şeyden önce PKK/YPG’nin sözde Irak’ta Kandil, Suriye’de ise ve kantonlarla irtibatını sağlayan lojistik ulaştırma ve ikmal yoludur. ABD tarafından sağlanan askeri yardım ve araç, silah ve mühimmat bu yol üzerinden sevk edilmektedir.

İkinci önemi ise PKK/YPG’nin elinde bulunan Roket ve Füzelerin menzilinin 40 km olması sebebiyle 32 km derinlikteki bu yolun kontrol altına alınmış olması elbette sınır güvenliği daha doğrusu güvenli bölgenin güvenliği için çok önemlidir.

Ayrıca TSK tarafında gelecekte Barış Pınarı Harekâtı ile belirlenen güvenlik bölgesinin doğusu ve batısına yapılacak bir harekat için büyük kolaylıklar sağlayacak ve birlik kaydırmalarında önemli avantajlar elde edilebilecektir.

Son olarak, M4 karayolu Misak-ı Milli sınırlarının Suriye tarafındaki fiziki hudutlarını tarif etmektedir.

Hayrettin GÜLER
J.Kur.Alb.(E)
RUSEN Askeri ve Güvenlik Politikaları Uzmanı

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER