ALTAY tank motoru sil baştan mı?

18 Ekim 2017, 18:47

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Altay ana muharebe tankına yönelik Güç Grubu Geli̇şti̇ri̇lmesi̇ Projesi̇’ne ilişkin yeni ihaleye çıktı.

SSM, bir süredir üzerinde çalışılan Güç Grubu Geli̇şti̇ri̇lmesi̇ Projesi̇ ihalesinin ilanını yayımladı. İhale kapsamında, Altay tankının güç grubu ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için Türk sanayisinin mevcut imkan ve kabiliyetlerinin azami derecede kullanılması hedefleniyor. Ortaya çıkacak ürünle Altay tankının güç grubu konusunda yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmak ve ihraç lisansına tabi olmayan güç grubunu geliştirmek amaçlanıyor.

İhalede herhangi bir şirket kısıtlamasına gidilmedi. İstekli bütün firmalar ihaleye katılabilecek. İptal olan ilk ihalede yabancı ortak şartı bulunuyordu. Bu kez yayımlanan ihale çağrısında yabancı geliştirici katkısı şart olmaktan çıkarıldı ancak şirketlerin yabancı teknolojik katkı almasına yönelik engel de konulmadı.

ALTAY ana muharebe tankı güç grubu geliştirme ihalesinde teklife çağrı dosyaları 27 Ekim gününe kadar alınabilecek. İhalede teklifler ise 22 Aralık 17:00’ye kadar verilebilecek.

SSM: Motor milli proje

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir daha önce yapılan açıklamada, “Tank meselesinde motor konusu gündeme gelince tabi ki çeşitli firmalarla çeşitli görüşmeler olabiliyor. İlk ihaleyi alan firmamız bile en azından 5-6 firmayla görüşmüştü. Bu konuda zaten firmaların farkındalığı var. Kendilerinin bize cazip gelecek teklifleri oluyorsa zaman zaman kapılarımız çalınıyor, ilgili uzman arkadaşlarımızla görüşüyorlar. Bizim burada söyleyeceğimiz şu: Bu konuyu milli bir proje olarak ele aldık ve devam ettireceğiz. Bu projenin devam ettirilmesi sırasında teknik destek sağlayıcı olarak çeşitli firmalar ve ülkelerle belirli temaslar oldu ve olabilir ama ‘onlara illa ki bağımlıyız, falanca firma veya ülke olmadan bunu başaramayacağız, bu işten vazgeçtik’ gibi bir şey söz konusu değil. Şu anda Altay tankının motoruyla ilgili gündemde bir sıkıntı yok. Belirli ülkelerden gelen belirli haberler kamuoyunda ilgiyle karşılanabiliyor, endişeye sebep olabiliyor ama şu anda net olarak elimizde bir sıkıntı olduğuna veya olacağına dair hiçbir ipucu yok” demişti.

TÜMOSAN tekrar deneyecek

Ana Muharebe Tankı Altay için güç paketini geliştirme projesi kapsamında Tümosan ile 190 milyon avro bedelle sözleşme imzalanmıştı.

Projeyi üstlenen TÜMOSAN Avusturyalı AVL firmasından teknik destek almak için anlaşmış fakat şirketin taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle Teknik Destek Sağlayıcı Sözleşmesi’ni sonlandırmıştı. Tümosan’ın görüştüğü farklı firmalardan sonuç alamaması üzerine SSM ile imzaladığı sözleşme cezasız olarak karşılıklı feshedilmişti.

TÜMOSAN yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda ise, önceki ihalede başarısızlığın yabancı ortağın projede “şart” olarak yer almasından kaynaklandığını, Avusturyalı AVL şirketinin anlaşma imzaladıktan sonra yeni şartlar öne sürüp, mevcut şartları da kabul etmeyerek projeden çekilmesi nedeniyle başarısız olduğunu belirtmişti. Yetkililer açılacak yeni ihalede de en büyük adayın kendilerinin olacağını ifade etmişti.

Hafif zırhlı araçların güç grubu BMC sorumluluğunda

BMC’ye  yeni nesil hafif zırhlı araçların paletli konfigürasyonunun güç grubu ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması görevi verildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile BMC arasında 13 Ekim tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında kapsamında 675 kW gücünde motor ve 40 tonluk paletli araçlarda kullanılacak transmisyonun yurt içinde özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi ile test ve kalifikasyonunun yapılması amaçlanıyor.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER