jojobet

perabet

casibom

sekabet

Ankara’daki Üçlü Zirvesi’nin Rus basınına yansıması

17 Eylül 2019, 14:59

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara’da Üçlü Zirve’de bir araya geldi.

Zirvenin Rusya basınındaki yansıması olumlu yönde;

RİA Novosti

Rusya Devlet Başkanı, zirvede imzalanan anlaşmaların “Suriye’deki krizin kesin çözümüne hizmet edeceği, bu ülkede barışı ve güvenliği sağlamanın yanı sıra egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü güçlendireceğini” belirtti. Ayrıca Putin, ABD birliklerinin Suriye’de yasadışı olarak bulunduğunu ve herkesin de bunu bildiğini söyledi. Rus lider ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ordusunu Suriye’den çekmesi kararının sonuna kadar uygulanacağı gerçeğinden hareket edeceklerini sözlerine ekledi.

“Üçlünün” haritası: Rusya, Türkiye ve İran Suriye’yi barışa yaklaştırdı

İzvestiya

Rusya Federasyon Konseyi Vladimir Putin’in Suriye anayasa komitesinin nihai oluşumuyla ilgili ifadesi üzerine yorumunda, Ankara’da gerçekleşen “Astana üçlüsünün” beşinci zirvesinin Suriye’de barış sürecini geri dönüşülmez hale getirdiğini belirtti. Uzmanlara göre 2017’den bu yana bu üç ülke bölgede terör tehdidini en aza indirmek için her türlü çabayı sarfetti.

Putin, Suudi Arabistan’a S-300 ve S-400’ü satın alma teklifinde bulundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan hükümeti Rus silahları almaya karar verirse, Rusya’nın Suudi Arabistan’ın ülkeyi savunmasına yardım etmeye hazır olduğunu belirtti. Ülkelerini korumak amacıyla, Suudi Arabistan’a uygun yardım sağlamaya hazırız, zamanında İran hükümetinin S-300’ü satın alarak yaptığı gibi, ayrıca yakın zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400’leri satın aldığı gibi akıllıca bir devlet kararı vermesi yeterlidir.

 

 

Putin’in, Suriye’deki anayasa komitesinin çalışmalarından beklentileri

RT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarafların Suriye’deki anayasa komitesinin Suriye’deki durumun normalleşmesi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olacağından hareket ettiğini belirtti.
Rus lider, tarafların defalarca Suriye’deki alternatif siyasi süreçlerin eksikliğinden bahsetti ve komite üyeleri olan Suriyelilerin kendilerinin ellerinin ve ayaklarının bağlanmasına izin verilmemesi gerektiğini, gönüllü olarak çalışmaları ve olumlu bir sonuç için çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER