jojobet

perabet

casibom

sekabet

Aşı sınırları açar mı?

4 Haziran 2021, 14:40

Rusya’nın Türkiye’ye getirdiği hava ulaşım kısıtlaması rusları üzmüş bulunuyor. Özellikle her yaz Antalya’da tatil yapmayı adet edinmiş ruslar için söz konusu uçuş yasakları adeta bir kabus oldu. 

 

Kremlin yönetimi son on yıl istikrarlı olarak Rusya’nın ekonomisini enerjiye bağlı olmaktan çıkarmaya çalışıyor. Bu strateji doğrultusunda Rusya elinden geldiğince içerde üretimi desteklemeye çalışıyor ve bunun için bütçeden büyük miktarda paralar harcıyor. Rus hükümeti millileşme çabasında tarım, hafif sanayi ve giyim sektörlerde büyük ölçüde başarılı oldu. 

Kovid-19 pandemisi Rusya için kriz olduğu kadar fırsat da oldu. Sanayi üretimini ve tarımda millileşmede başarı elde eden Rusya artık turizm sektörü de iç turizmiyle desteklemeye çalışıyor. Kremlin tarafından pandemi da bir fırsat olarak kullanılıyor. 2021 yılın kışı Türkiye için Kovid-19 krizine dönüşmesi Rusya için fırsatları doğurdu.  

Rusya’nın kendi vatandaşlara getirdiği Türkiye seyahat engeli Türkiye’de Ukrayna’ya satılan SİHA’lara tepkisi olarak değerlendiriliyor. Belki bu konuda haklı olabilirler fakat türk uzmanların göz ardı ettiği şey Rusya’nın iç turizmi geliştirme stratejisi ve pandemi ile mücadelesi. Rusya’nın pandemi ile mücadele stratejisi ana hattan oluşuyordu. İlk başta maske, mesafe ve temizlik kurallarına vatandaşlarını alıştırmak, burada Türkiye ile aynı yol izlendi. İkincisi hastane kapasitelerin hızla artırmak oldu. Üçüncü aşı ve seyahat engelleri ile toplum bağışıklığı kazanma stratejisi. 2020 yılında full sınırları kapatan Rusya ilk ulaşım izni verdiği ülke Türkiye idi. Pandemi döneminde full kapatma süreçleri yaşayan büyükşehir nüfusun tatil ihtiyaçları karşılaması için Türkiye’nin de iknasıyla ulaşıma açılmıştı. 2021’de ise sınır kapatma süreci farklı gelişti. 

Türkiye’de kışın patlak veren vaka sayısı türk televizyonların ve muhalefetin yüksek sesle attığı çığlıkları Moskova’da duymamaları mümkün değildi. Türkiye’nin üç haftalık kapanma bilgisi kulis olarak ajanslara yansımaya başlayınca Moskova sınırları kapattı. Özellikle İngiliz mutasyonu ve Güney Afrika mutasyonların Türkiye’de görülmesi, Hindistan’da yaşanan felaket Rusya’yı bu kapatmaya zorlayan nedenler oldu. 2020 yılında Türkiye ile sınırları açan Rusya daha çok siyasi davranmış olsa da 2021’de ulaşımı kapatan Rusya daha çok toplum sağlığı güvenliği ile hareket etti. Fakat Rusya’nın Türkiye’den kapatmamak adına beklentileri de vardı. Aşı savaşların yaşandığı dünyada Rusya’nın Türkiye’den beklentisi SPUTNİK-V aşısının alınması idi. Türkiye’nın bu durumu fark etmesi gecikti, Türkiye hayranı rus turistlerin de kabusu oldu. 

Rusya’da sertifika alınmış üç adet Kovid-19 aşısı var. Bu aşıların amiral gemisi sayılan SPUTNİK-V aşısı ise artık kanıtlanmış başarılı bir aşı. Türkiye Rusya’nın turist engeli ile karşılaşmaması için yapması gereken ise çok basit bir adım idi. Türkiye Rusya ile çalışan bütün otellerin personeline SPUTNİK-V aşısını uygulama kararı almış olsaydı bugün Ruslar da Türk turizm sektörü de mağdur olmamış olurdu. Türk uzmanların ikili ilişkilere tamamen siyasi bakışı ile sağlık bakanlığın Çin’e ağırlık vermesi Rusya’nın sınır kapatmasına sebep oldu. Halbuki ruslar tatil yapacakları otellerin personeline aşı uygulamasını bile kendi ceplerinden karşılarlardı. Hatırlarsanız S-400 alımına Rusya ruble bazlı kredi vermişti. Bugün Rusya’nın başkenti Moskova’dan görünen durum Ukrayna’ya satılan SİHA’ların uçuş engeli ile alakadar olmadığıdır. 

Türkiye’nin SPUTNİK-V’yi kullanmaya başlaması ve turizm bölgesinde aşılama oranlarıyla Rusya’nın yurt dışına gidecek turistlerin de aşılanmış olması sınırları açar. Fakat o güne kadar Rusya oluşan Kovid-19 fırsatı iç turizmi geliştirmek adına değerlendirecek. Bugün Türkiye’ye gidemeyen ve içerde tatil yapacak olan Ruslar, tatile harcadıkları paranın yüzde yirmisini devletten geri alma imkanına sahip. Rusya’da aşılama sonucu açık alanlarda maske zorunluluğu olmaması hatta birçok turistik bölgede Kovid öncesi normale dönülmüş olması ruslar için avantaj sayılır. 

 

Türk hayranı rus turistlere gelince onların Türkiye alışkanlığını, Türkiye aşkını engelleyecek ne sınır var ne de yasak.  

 

Gazeteci/Yazar – Saslanbek İsaev

04.06.2021 Moskova

 

Etiketler: , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER