jojobet

perabet

casibom

sekabet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

10 Kasım 2019, 14:58

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan ve Putin’in telefon görüşmesinde, Suriye meselesine ilişkin gelişmelerin ele alındığı ve iki liderin 22 Ekim tarihli Soçi Mutabakatı’na bağlılıklarını teyit ettiği bildirildi.

Görüşmede ayrıca ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin artırılmasına yönelik atılacak adımların da konuşulduğu kaydedildi.

Kremlin: Rus-türk ilişkilerin kilit noktaları görüşüldü 

Konu ile ilgili Kremlin’den yapılan açıklamada ise, görüşmenin Türkiye tarafının insiyatifi ile gerçekleştiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Rusya-Türkiye ilişkilerinin kilit noktaları ile ilgili kapsamlı bir görüşme yapıldı. Özellikle enerji sektöründe ve askeri-teknik alanda stratejik projelerin uygulanma sürecinde, çok yönlü ikili işbirliğinin gelişimi için olumlu bir değerlendirmede bulunuldu. Aralık ayının sonunda  Türk Akımı gaz boru hattının devreye girecek olmasından memnuniyet duyulduğu dile getirildi.

Suriye’nin normalleşme sürecindeki sorunlara odaklanıldı. Bu bağlamda Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 22 Ekim 2019’da Soçi’deki zirve görüşmelerinin ardından kabul edilen Mutabakat Muhtırası kapsamında Suriye’nin kuzey-doğusundaki durumu istikrara kavuşturmak için onun toprak bütünlüğü, egemenliği ve birliği ilkelerine sıkı sıkıya uymak suretiyle koordine adımlar atılmasının önemi vurguladı.

Ayrıca, İdlib çatışmazlık bölgesindeki durum ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Her iki taraf da, 2018 yılında Rusya-Türkiye arasında yapılan anlaşmaları uygulamak için daha fazla ortak çabaya ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıldı.

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde Cenevre’de düzenlenen Suriye Anayasa Komitesinin ilk toplantısının sonuçlarını memnuniyetle karşıladılar. Astana sürecinin garantör ülkelerinin bu toplantının hazırlanmasına belirleyici katkısı olduğuna dikkat çekildi. Suriye siyasi dialog sürecinin daha da teşvik edilme arzusu yenilendi.

Üst düzeyde görüşmelere önümüzdeki süreçte de devam edilmesine karar verildi.”

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER