Doç. Dr. Nataliya Ulçenko: Rusya ve Türkiye’de yapıcı işbirliği ruhu oluştu

27 Eylül 2017, 20:48

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Sektörü Başkanı Doç. Dr. Nataliya Ulçenko’ya göre Putin’in bu hafta yapacağı Türkiye ziyarette IKBY’deki referandumun da önemli yer tutacaktır. Ulçenko’nun değerlendirmesi şöyle:

“Putin’in ziyareti esnasında Kürt sorununun da gündemde olacağını düşünüyorum. IKBY’de yapılan referandum dolayısıyla Türkiye’nin endişeli olduğu açık. Rusya’nın bununla ilgili tutumunun büyük önemi var. Türkiye’nin bu konuda Rusya ile diyalog geliştireceğini ve tarafların birtakım iş birliği noktalarının var olduğunu düşünüyorum.”

‘TARAFLAR BİRBİRİNE DOĞRU ADIM ATMAYA HAZIR’

Son bir sene içerisinde Rusya-Türkiye ilişkilerinde önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Ulçenko “Bu dönemin koşulsuz bir başarı dönemi olduğu söylenemez. Ancak yine de bu zaman dilimi içinde ikili temaslarda bir yığın önemli pozitif gelişme yaşandı. Bunları belki de Türkiye’nin dış politika sisteminde devam eden temel vektörlerin farklılaştırılması sürecinin bir sonucu olarak görmek mümkün. Batı vektörünün gözden geçirilmesi sürecinde sergilenen kritik yaklaşımın sonucu, bizim ikili ilişkilerimizde ek açılımların yaşanması için yeni koşullar oluşturdu. Son bir sene içerisinde gelişen Rusya-Türkiye ilişkilerinin dinamiği, bütün anlaşmazlıklara rağmen tarafların, birbirini duymaya ve birbirine doğru adım atmaya hazır olduğunu gösterdi” dedi ve şöyle devam etti:

“Örneğin, Türk domateslerinin Rus piyasasına girmesi konusundaki Moskova’nın tutumu uzun zamandır belli ölçüde tavizsiz görünüyordu. Ancak zamanla bu konuda da tavizlerin olabileceği ve iş birliğinin geliştirilmesi konusunda belli birtakım imkanların olabileceği anlaşıldı.Diğer bir sürpriz, Rus S-400 sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatı ile ilgili başlatılan iş birliğiyle yaşandı. Türkiye’nin bir NATO ülkesi olduğu ve genellikle Batı standartlı silahlarla çalıştığı gerçeği göz önünde bulundurulursa bunun adeta imkansız olduğu düşünülüyordu. Ancak burada da tarafların aralarındaki diyalog ve iş birliğini geliştirmek için belli birtakım imkanlara sahip olduğu anlaşıldı. Bence son dönemde gelişen Rusya-Türkiye temaslarının en önemli özelliklerinden biri, ikili ilişkilerde yapıcı işbirliği ruhunun varlığı ve tarafların, zıt tutumları nedeniyle diyalogun imkansız görünen alanlarda iş birliğine doğru adımlar atmalarıdır.”

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER