“Haydar Aliyev sadece bir milletin değil Türk dünyasının liderlerinden biriydi”

17 Nisan 2019, 19:13

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliğince Azerbaycanlı milletvekili Prof. Dr. Elmira Ahundova’nın “Haydar Aliyev: Şahsiyet ve Çağ, Kremlin’de Beş Yıl, Dönüş” ismiyle Türkçe yayımlanan eserin tanıtım toplantısı ve imza töreni Ankara’da bir otelde düzenlendi.

Etkinliğe Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’nın yanı sıra Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Azerbaycan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasanov, yaptığı konuşmada, Ahundova’nın Aliyev’i anlattığı eserin çok değerli olduğunu vurgulayarak, siyaset ve politikayla meşgul olan herkes için Aliyev’in yaşamının örnek teşkil ettiğini kaydetti.

Aliyev’in, Azerbaycan’ın geleceğini inşa eden temel prensipleri oluşturduğunu söyleyen Hasanov, “Aliyev, sadece bir milletin lideri değildi. Haydar Aliyev, Türk dünyasının liderlerinden biriydi.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, sözlerine Aliyev’i rahmetle anarak ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun selamlarını ileterek başladı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki tarih, kültür, gönül ve duygu birlikteliğinin çok derin olduğunu vurgulayan Kıran, Haydar Aliyev’in Türk dünyasına büyük bir miras bıraktığını söyledi. Kıran, bu mirasın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev liderliğinde giderek daha da güçlendiğine işaret etti.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER