jojobet

perabet

casibom

sekabet

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Özbekistan’da

15 Nisan 2019, 18:51

Özbekistan ve Kazakistan, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmini 2020 yılında 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, resmi ziyarette bulunduğu Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüştü.

Tokayev için “Göksaray” Rezidansı’nda resmi karşılama töreni düzenlendi. Mirziyoyev ve Tokayev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde, iki ülke arasındaki iş birliğinin durumu ve perspektifleri ile bölgesel meseleleri ele aldı.

Görüşmelerin ardından Mirziyoyev ve Tokayev ortak bildiriye imza atarken, iki ülke arasında istihdam ve göçmen işçi haklarının korunması, yasa dışı göçle mücadele, çifte vergilendirmenin önlenmesi, hava savunma alanında iş birliği, askeri hava limanlarında askeri uçakların alımı, havaalanı ve teknik destek ve korunmasının organizasyonu, “Orta Asya” Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İş Birliği Merkezi’nin kurulmasına ilişkin anlaşmalar ile iki ülke savunma bakanlıkları arasında 2019-2020 yıllarına yönelik iş birliği programı imzalandı.

 

 

İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı görevine başlamasından dolayı kutladığı Tokayev’in ilk ziyaretlerinden birini Özbekistan’a yapmasının, onun iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın tutarlı şekilde derinleştirilmesine yönelik güçlü isteğini gösterdiğini belirtti.

Mirziyoyev, Kazakistan’la dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirmenin Özbekistan’ın dış politikasının en önemli önceliklerinden olduğunu kaydederek, eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Kazak-Özbek ilişkilerinin sağlam temellerini atmayı ve niteliksel olarak yeni bir düzeye çıkarmayı başardıklarını anımsattı.

Mirziyoyev, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin geçen sene yüzde 30 artışla 3 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, 2020 yılında bu rakamın 5 milyar dolara çıkarılmasını amaçladıklarını belirtti.

Mirziyoyev, “Kazakistan, bizim için yakın komşu ve stratejik ortak ülke. İş birliğinin tüm alanlarında olumlu gelişmeler bizi memnun ediyor.” dedi.

Tokayev de iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekliliğini ve yüksek dinamiklerini koruması için çaba göstereceğini kaydederek, “Kazak-Özbek iş birliğinin herhangi bir engel olmadan, artan bir çizgide gelişmesi için mümkün olan her şeyi yapacağım.” ifadesini kullandı.

Tokayev, Nazarbayev ve Mirziyoyev’in iki ülke ilişkilerinde yeni sayfa açtığını ve ikili ilişkileri yeni düzeye çıkardığını aktardı.

Amaçlarının iki ülke arasında hızla gelişen dış ticaret hacmini 2020 yılında 5 milyar dolara çıkarmak olduğunu kaydeden Tokayev, ayrıca bölgedeki sınır aşan ırmaklarda oluşan su enerji kaynaklarının Orta Asya’nın ortak kaynakları olduğuna dikkati çekti.

Mirziyoyev ve Tokayev, bugün ayrıca Özbekistan’da başlayacak “Kazakistan Yılı” etkinliğinin açılışına katılacak.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER